«Обласна державна адміністрація своїм розпорядженням перевела релігійну громаду в іншу юрисдикцію без відома самої громади, її настоятеля та правлячого архієрея. Усі маніпуляції відбулись навколо багатостраждальної парафії Рівноапостольного князя Володимира УПЦ Київського Патріархату в Новоархангельську. Саме вона, цього не знаючи, за бажанням місцевих чиновників опинилася в Московському Патріархаті», – сказано у повідомленні.
Повідомляється, що у червні 2012 року окремі представники місцевої влади та духовенства УПЦ МП «не проводячи парафіяльні (загальні) збори та без підпису настоятеля храму, подали нібито від імені релігійної громади документи в ОДА про перехід у МП». «Як не дивно, такі липові папери було прийнято до розгляду», – зазначили представники УПЦ КП.
У відповідь настоятель скликав парафіяльні збори, на яких було прийнято статут у новій редакції та обговорено ситуацію, що склалася.
Цього ж дня всі необхідні документи для реєстрації статуту в новій редакції було подано в КОДА. Також парафіяни звернулася до громадськості з відкритим листом, у якому заявили про порушення їхніх прав органами виконавчої влади та їх керівниками.
«Бачачи безпідставне затягування реєстраційних дій щодо поданих громадою документів, до голови КОДА з листом звернувся керуючий Кіровоградською єпархією єпископ Марк (Левків)»,- сказано у повідомленні.
Під час особистої зустрічі з губернатором владиці Марку «було повідомлено про створення робочої групи і прозвучали запевнення у всебічному та справедливому вирішенні питання».
«Натомість сама поява такої робочої групи, про сумнівну легітимність якої було повідомлено їй листом від Управління єпархії, стала запорукою подальшого затягування реєстраційних дій та, як наслідок, прийняття незаконних рішень колегіальним чином», – наголошуються в УПЦ КП.
«Реагуючи на сумнівні дії чиновників ОДА і звертаючи увагу громадськості на порушення прав віруючих Київського Патріархату на Кіровоградщині, єпископ Марк звернувся з відкритим листом до президента України, прем’єр-міністра, міністра культури, генерального прокурора, голови Служби безпеки, з вимогою відновити законність і правопорядок, мир у житті православних», – сказано у повдіомленні.
Однак, в листопаді місцеві чиновники «повідомили громаду та єпархіальне управління УПЦ КП про нібито наявність підстав для відмови у реєстрації статуту в новій редакції».
«5 грудня 2012 року єпископу Марку було повідомлено про розпорядження голови Кіровоградської ОДА Ларіна С. М. від 30 листопада 2012 року за №729-р про зміну юрисдикційної приналежності громади Київського Патріархату, шляхом переведення її в Московський Патріархат. Зазначимо, що саме розпорядження багато днів трималося в таємниці, а чиновники весь цей час ревно запевняли про «неупередженість» та «справедливі рішення», – сказано у повдіомленні.
«Тож вимагаємо втрутитися у ситуацію вище керівництво держави і правоохоронні органи, дати відповідну правову оцінку діям губернатора Ларіна та його команди», – зазначили в УПЦ КП.
Громада звернулася з позовом до Кіровоградського окружного адміністративного суду щодо оскарження дій та розпоряджень чиновників КОДА.
«Маємо надію, що зможемо відстояти правду, не вдаючись до акцій громадянської непокори та інших, більш радикальних способів», – сказано у повідомленні.
«Проте, за наявною інформацією, вже у найближчу неділю готується силове захоплення храму в Новохархангельську фіктивною громадою Московського Патріархату. Лише пильна увага громадськості зможе зупинити беззаконня», – наголосили в УПЦ КП.
Нагадаємо, у травні цього року у Києві відбулися сутички на місці будівництва церкви УПЦ МП. Активісти заявили про незаконну забудову у парку «Перемога» з боку УПЦ МП.
Торік у Маріуполі Донецької області під стінами міськради більше двох тижнів тривало голодування представників громади УПЦ КП, які вимагали виділити землю під будівництво храму. В УПЦ КП пояснили свої дії тим, що працівники міськради відкрито віддають явну перевагу громадам Московського патріархату, які отримують землю на першу ж вимогу і у вказаному ними місці.