Попри календарну реформу в Україні, 14 жовтня й далі лишається символічно навантаженим днем.
Цього дня 1942 року була створена Українська повстанська армія, що стала символом нескореної боротьби за свою свободу та незалежність у майже безнадійних умовах. УПА постала в час нацистської окупації, перший великий бій повстанців відбувся в лютому 1943 року проти німецької жандармерії. Незважаючи на історичні факти, радянська та російська пропаганда звинувачує вояків УПА у співпраці з нацистською Німеччиною. Цей наратив не знаходить належного опору ані на Заході, ані в Україні, де частина суспільства, часто з недостатньою обізнаністю про контекст, сприймає його за правду. Проте позиція УПА полягала у протистоянні як нацистському, так і радянському тоталітарним окупаційним режимам, що підтверджується численними документами та свідченнями.
Цей спотворений наратив відображає більш глибокі історичні шаблони, в яких російська пропаганда традиційно позиціонує всіх, хто виступає за українську ідею, як екстремістів. Ставлення до УПА як до «нацистських колабораціоністів» є частиною стратегії, спрямованої на делегітимацію українського національного руху. Протистояти фейкам можна завдяки обізнаності. Тож пропонуємо вашій увазі добірку матеріалів Тижня, присвячених долям вояків Української повстанській армії та сучасним наративам про них.
Постаті, долі, боротьба
- Святослав Липовецький: що варто знати про Романа Шухевича?
- Герой двох визвольних змагань
- Обличчям до Сходу
- Вони боролися за незалежність України
- Чому вступали до «лісової армії»?
- «Брати» для «Лісових братів»
- Останні самураї УПА
Повстанський побут
- Життя по-повстанськи
- Відважні. Мирні, напівмирні та воєнні ролі жінок в УПА
- Герут-партизани
- Три смерті, від яких утік Опанасович
Про відлуння, пам’ять та наративи сьогодення
- Олеся Моргунець-Ісаєнко і Тарас Лазер: «Коли ми стали працювати над документалкою про Грубешівську операцію, зовсім інакше подивилися на історію Другої світової війни»
- Голова братства ОУН-УПА: «Не зробивши люстрації кадрів, залишивши радянську систему служби безпеки, ми хочемо дістати цивілізовану державу?! Це – фантастика!»
- Василь Кук: «УПА в історичному підсумку перемогла, бо тієї держави, проти якої вона боролася, вже нема і ніколи не буде»
- Розкопки під знищеним пам’ятником УПА в Грушовичах (Польща)
- Тисячі документів НКВС про боротьбу з українським визвольним рухом стали доступні онлайн
- «Таємна директива Клима Савура» та польські міфи про Волинську трагедію
- Нескорені. Чому українські повстанці не стали нацистськими та совєтськими колаборантами