Інститут Gallup провів опитування громадської думки в 112 країнах світу щодо свободи преси. Так, респонденти мали відповісти на запитання «Чи мають мас-медіа в вашій країні багато свободи чи ні?»
Результати опитування свідчать про те, що люди в усьому світі здебільшого сприймають ЗМІ у своїх країнах, як такі, що мають багато свободи. У середньому 67% опитаних в усьому світі у 2010 році, вважають, що їх засоби масової інформації не стикаються з обмеженнями з боку влади.
Як зазначає Gallup у своєму звіті, вільні та незалежні засоби масової інформації є індикаторами демократичного управління та розвитку. Тому не видається дивним, що жителі таких країн як Білорусь та Киргизстан вважають, що їх ЗМІ не є вільними.
Так, лише кожен третій дорослий цих країн сприймає ЗМІ своєї країни як такі, що мають значну свободу. Зокрема, в Чаді так вважають 27% респондентів, на Гаїті – 28%, у Вірменії – 29%, в Білорусі – 30%, в Мавританії – 32%, в Палестині 34%, в Зімбабве – 35%, в Киргизстані – 36%, в Молдові – 38%, в Еквадорі – 38%.
В Україні 43% громадян вважають, що ЗМІ не перебувають під тиском влади, тоді як 39% вважають, що вітчизняні ЗМІ стикаються з обмеженнями. 18% опитаних відмовились відповідати, або заявили, що вони не знають.
Сприйняття росіянами свободи медіа у своїй країні є подібним до українського. Так, 43% вважають, що медіа мають багато свободи, а 35% заперечують таку думку.
Багато з досліджених країн мають закони, які гарантують свободу преси та самовираження, проте, цю свободу інтерпретують по-різному. Так, наприклад, конституція Чаду визнає свободу слова, проте, як зазначає Freedom House, «влада часто використовує погрози та законодавчі положення для цензури критичних повідомлень в пресі».
З іншого боку, країни, де жителі вважають свої ЗМІ більш вільними, є одними з найрозвиненіших у світі.
Так, на думку 95% голландців, датчан та австралійців, їх мас-медіа є вільними. Таку думку підтримують 94% жителів Швеції та Фінляндії, 93% в Німеччині та Великобританії, 91% в Новій Зеландії та 90% в Канаді. При цьому топ-10 країнам дещо поступається США, де 89% громадян вважають, що ЗМІ мають багато свободи.
Дослідження було проведено шляхом телефонного інтерв’ювання осіб віком від 15 років в 112 країнах світу з лютого по грудень 2010 року.