НОВИНИ

Amnesty International: люди відмовляються боятися

Цілком можливо, що 2010 рік увійде у світову історію як переломний, коли активісти та журналісти за допомогою нових технологій звернулися до влади, щоб розповісти про справжній стан речей, і тим самим домоглися більшої поваги прав людини. Про це йдеться у щорічній доповіді правозахисної організації Amnesty International, яка є у розпорядженні Тижня.

«Люди відмовляються боятися. Відважні люди – часто під проводом молоді – піднімаються і голосно заявляють про себе, не зважаючи на кулі, побиття, сльозогінний газ і танки. Їх мужність разом із новими технологіями, за допомогою яких активісти минають і викривають урядові заборони на вільне висловлювання і мирний протест, - це сигнал репресивній владі, що їм лишились лічені дні», - сказано у доповіді Amnesty International про стан з правами людини у світі, оприлюдненій напередодні 50-річчя організації.

«Міжнародне співтовариство повинне використати шанс на зміни і зробити все, що від нього залежить, щоб 2011 рік не розвіяв жевріючих надій на дотримання прав людини», - зазначається у повідомленні.

Успіх Тунісу і Єгипту у поваленні диктаторів прикував до них увагу всього світу. Тепер гомін йде повсюди – від Азербайджану до Зімбабве, відзначають правозахисники.

«Протести охопили увесь Близький Схід та Північну Африку, де люди вимагають припинення репресій та корупції. Подібні виступи яскраво демонструють нагальну потребу в свободі від страху та злиднів. Ті, чия думка була до сьогодні проігнорована, нарешті можуть підняти голос», - сказано у доповіді.

Таким чином передові технології стали інструментами, які допомагають відстоювати права людини всупереч витонченим спробам урядів обмежити і перекрити цензурою потік інформації.

Крім того, правозахисники відзначили вагомий вклад творців Wikileaks, які організували зручний майданчик, яким можуть скористатися усі охочі з різних кінців світу, щоб довести інформацію про зловживання до відома громадськості.

Однак, йдеться у звіті, незважаючи на те, що рішучі наміри протистояти тиранії набули нових форм, а боротьба за права людини вже переходить на нові - цифрові - поля, свобода слова (важлива як і сама по собі, так і для реалізації інших прав) зазнає утисків по всьому світу.

У доповіді Amnesty International-2011 зафіксовано обмеження свободи слова не менш ніж у 89 країнах, розповідається про в’язнів сумління як мінімум у 48 країнах, задокументовані катування та інші види жорстокого поводження щонайменше у 98 країнах, а також повідомляється про несправедливі судові процеси, як мінімум, у 54 країнах.

Окрім випадків, про які ставало відомо усьому світові, тисячі правозахисників стикалися з погрозами, позбавленням волі, тортурами і гинули від рук убивць у таких країнах, як Ангола, Афганістан, Бразилія, В'єтнам, Зімбабве, Китай, Мексика, Росія, Таїланд, Туреччина і Узбекистан.

Ці активісти найчастіше привертали увагу до таких правозахисних питань, як бідність, маргіналізація цілих спільнот, права жінок, корупція, жорстокість та утиски.

Також у річній доповіді Amnesty International відзначено погіршення ситуації в окремих країнах, включаючи сумну для активістів картину в Україні, Білорусі та Киргизстані. Зокрема, відзначається, що правозахисникам та правозахисним громадським організаціям стало важче працювати в Україні через перешкоди в судах та фізичні напади.

Події, що відбувалися у всіх регіонах, демонстрували важливість ролі активістів та необхідність того, щоби весь світ висловив солідарність із ними.

В Amnesty International наголошують, що інтернет  провайдери, мобільні оператори, сайти соціальних мереж, а також компанії, які надають підтримку цифрових медіа та комунікацій, зобов'язані дотримуватися прав людини.

Разом з тим яскравими подіями 2010 року стало звільнення у М’янмі Аун Сан Су Чжи та нагородження Нобелівською премією миру китайського дисидента Лю Сяобо, попри відчайдушні спроби уряду Китаю зірвати церемонію.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.