Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) оприлюднив результати опитування українців «Історична пам’ять». Серед респондентів – 2004 дорослі жителі України, яких опитали протягом 19-27 січня 2023 року.
За даними опитування, із перерахованих історичних осіб найбільш позитивно українці ставляться до Михайла Грушевського, Данила Галицького, Ярослава Мудрого, В’ячеслава Чорновола та Богдана Хмельницького. У питаннях про ставлення до цих осіб є певний відсоток опитаних, які взагалі не знають цих постатей. Серед перерахованих найменше знають Данила Галицького (10% не знають такого).
Серед осіб, до яких більш позитивно ставляться в Україні – Левко Лук’яненко (68% ставляться позитивно, 21% не знають такого), Павло Скоропадський (71% – позитивно, водночас 16% не знають такого), Іван Мазепа (84% – позитивно).
До Степана Бандери, як і до Романа Шухевича, абсолютна більшість жителів країни ставиться позитивно, хоча відсоток негативного ставлення до них трохи вищий, порівняно зі згаданими вище постатями. Зокрема, до Степана Бандери позитивне ставлення висловили 83% респондентів (11% – негативне). До Романа Шухевича позитивно ставляться 67%, а негативно – 9%. Також відчутний відсоток (17%) не знають такого.
Найгірше ставлення в українців до Іосіфа Сталіна (90%), водночас є 6%, які ставляться до нього добре, і до Владіміра Лєніна (86%), а 8% ставиться до нього позитивно. При цьому, хоча українці скоріше негативно ставляться до більшості перерахованих в опитуванні очільників СРСР (були ще Брєжнєв і Хрущов), обізнаність про їхнє існування майже абсолютна (не знають 1-2%).
Середня оцінка власного інтересу до історії України за шкалою від 1 до 10 (де 10 – максимальна зацікавленість) респондентів склала 7,6 бала. Лише 1% опитаних українців зовсім не цікавляться історією України. Відсоток найбільше зацікавлених історією (на 10 балів) складає чверть опитаних.
Більшість тих, хто цікавився історією України, переглядали історичні відео на YouTube (цей ресурс впродовж останнього року використовували 53%). Також значна частина впродовж останнього року вивчали історію України завдяки публікаціям у соціальних мережах (37%), через телевізійні передачі (35%), або читали книги на історичні теми (29%).