Індекс інвестиційної привабливості, що розраховується "Європейською бізнес асоціацією" ( EBA), зростає вже другий квартал поспіль, пише "КомерсантЪ-Україна". Але якщо дані II кварталу сигналізували про невелике поліпшення – з 2,12 до 2,17 бала (за п'ятибальною шкалою), то опитування керівників 144 компаній-членів об'єднання в III кварталі показав більш значний підйом – до 2,37 бала.
Останнє опитування, проведене в першій декаді жовтня, зафіксувало поліпшення всіх базових критеріїв: оцінки поточного інвестиційного клімату – з 1,7 до 1,9 бала, його динаміки за останні три місяці – з 2,2 до 2,4 і очікувань на наступний квартал – з 2,4 до 2,7.
Поліпшення оцінок викликано зміною державного курсу на євроінтеграцію, а також прийняттям пакету законів, необхідних для підписання угоди про асоціацію з ЄС. Ці зміни позитивно оцінили 25% учасників опитування, ще 8% респондентів знайшли інші приводи для оптимізму. Однак більшість – 67% – не помітили жодних позитивних змін в інвестиційному кліматі. Такої ж позиції дотримуються і в інших об'єднаннях підприємців.
"Ми ніяких поліпшень не побачили, поки нічого не сталося з бізнес-кліматом, але наші очікування від підписання угоди про асоціацію оптимістичні. Ми очікуємо, що її підписання призведе до проведення реформи регуляторного середовища", – заявив президент Американської торговельної палати в Україні Хорхе Зукоскі.
"Враховуючи, що оцінки майбутніх змін вище оцінок нинішнього стану бізнес-клімату, інвестори відреагували не так на самі закони, як на євроінтеграційні плани уряду. Тому в разі непідписання договору про асоціацію оцінки інвестиційного клімату України, швидше за все, знову знизяться", – прогнозує виконавчий директор EBA Ганна Дерев'янко.
І хоча частка підприємців , які оцінюють інвестиційний клімат країни як повністю несприятливий, скоротилася за квартал з 48% до 37%, кількість тих, хто сумнівається, що назвали клімат частково несприятливим, збільшилася ідентичним чином – з 40% до 50%.
Водночас, 24% підприємців зізналися в тому, що вони відчули посилення фіскального тиску, а 15 % – в тому, що постраждали від посилення валютного регулювання. Торгові війни з Росією назвали проблемою лише 5% респондентів.
У той же час, за словами Дерев'янко, за останній квартал істотно зросли девальваційні побоювання бізнесу.
Позитивна динаміка може продовжитися в кінці року, якщо 28-29 листопада у Вільнюсі буде підписано угоду про асоціацію.
"Загальна оцінка інвестиційного клімату в країні залишається нижче середньої , і для подальшого зростання буде недостатньо одного лише підписання договору про асоціацію – бізнес чекає реальних реформ" , – вважає Дерев'янко.
Інвестиційний рейтинг розраховується з середини 2008 року, найвищим його рівень був ще в I кварталі 2011 року – 3,4 бала. Минулого ж року він склав 2,12 бала.