НОВИНИ

Влада і бізнес мають різні погляди на інвестиційний клімат України

Українська влада і бізнес розходяться в поглядах на те, які галузі економіки найбільш потребують інвестицій . З точки зору держави, необхідно зосередитися на АПК, ЖКГ, машинобудуванні, інфраструктурі та туризмі. Бізнес підкреслює необхідність більш прагматичного підходу.

В Україні другий рік поспіль спостерігається падіння обсягу прямих іноземних інвестицій (ПІІ). За вісім місяців вони склали $ 2,51 млрд, що більше, ніж на 41% менше аналогічного періоду минулого року, повідомив Нацбанк. Згідно з інформацією Держстату, 2012 року іноземні інвестори знизили вкладення в економіку України на 7%, до $6 млрд, пише «КоммерсантЪ-Украина».

Незмінними лідерами із залучення інвестицій залишаються промислові підприємства і фінансові установи, а також організації, що здійснюють операції з нерухомістю, інжиніринг та надають послуги підприємцям. За ними слідують підприємства торгівлі , ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку.

Для стимулювання ПІІ в Україну в 2013 році Кабмін затвердив перелік пріоритетних галузей економіки. У нього увійшли агропромисловий комплекс (АПК), житлово-комунальне господарство (ЖКГ), машинобудування, інфраструктура і сфера туризму. Реалізація інвестиційних проектів у пріоритетних галузях економіки передбачає звільнення від сплати податку на прибуток і ввізних мит. Так уряд розраховує залучити інвестиції у виробництво і зберігання харчових продуктів в АПК, створити об'єкти поводження з відходами та будівництва в ЖКГ, провести реконструкцію і технічне переоснащення у сфері теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення. У машинобудуванні - налагодити випуск комп'ютерів, електронної та оптичної продукції, електроустаткування, транспортних засобів. Побудувати нову і реконструювати існуючу транспортну та туристичну інфраструктуру.

Інвестбанкіри і галузеві аналітики погоджуються, що визначені урядом галузі гостро потребують капіталовкладень. "Однак до них слід додати паливно-енергетичний та гірничо -металургійний комплекс" , - вважає Ігор Путілін з ІГ "АРТ -Капітал". Він нагадує, що Україна має в своєму розпорядженні одними з найвищих запасів залізної руди у світі, що дозволяє їй зберігати свої позиції в десятці найбільших країн-виробників сталі. "Пріоритетним завданням для України є виплавка сталі з використанням сучасних технологій. Це дозволить значно скоротити використання енергоресурсів, у першу чергу, природного газу, і відповідно, знизити енергозалежність України", - відзначає Путілін.

Ще один шлях до енергетичної незалежності України - нарощування власного видобутку вугілля, нафти і газу, говорить Олександр Мартиненко з інвесткомпанії ICU. За його оцінками, для забезпечення зростання видобутку природного газу на 10 % буде потрібно не менше $6-8 млрд інвестицій протягом найближчих 7-10 років. "Щоб збільшити видобуток на 60-70 % і повністю ліквідувати залежність від імпорту, необхідно в десять разів більше - близько $70 млрд", - сказав експерт.

На думку Олександра Паращія з інвесткомпанії Concorde Capital, уряду необхідно розділяти потреба в інвестиціях і готовність інвесторів до капіталовкладень . "Зрозуміло , що інфраструктурні сегменти - дороги, об'єкти ЖКГ та комунальної енергетики - гостро потребують грошей, тут можна сміливо говорити про десятки мільярдів доларів. Інша справа , що ці сектори не готові до інвестування, так як ніяка інвестиція в них не зможе окупитися" , - відзначає Паращій. "Приватний капітал готовий входити в ті галузі , в яких складеться сприятлива кон'юнктура з точки зору повернення вкладених коштів", - погоджується Дмитро Чурина з ІК Eavex Capital. Виходячи з цього, Паращій вважає , що на сьогодні до інвестиційно-привабливих галузям економіки України можна віднести сільське господарство, роздрібну торгівлю, IT- сектор і фармацевтику.

Україна, з точки зору міжнародних інвесторів, - країна зі складним діловим кліматом. "У першу чергу залученню інвестицій в Україну заважає низький рівень захисту прав власності , що фактично обмежує коло інвесторів тими, хто може захистити свою власність через налагоджені стосунки з владою", - пояснює Паращій. Щоб іноземні інвестиції йшли в ту чи іншу країну, необхідна гарантія їх повернення, вважає Чурина. " Крім загального несприятливого інвестиційного клімату в Україні, залучення інвестицій в галузь перешкоджають недосконале законодавство, зарегульованість ринку, недостатня прозорість ресурсної бази", - додає Мартиненко.

Ще одним фактором, що стримує інвестиції в економіку, є високі відсотки по кредитах, оскільки в Україні існує досить жорстка і закрита валютна політика, яка веде до недовіри до гривні і непрогнозованості її курсу в майбутньому.