Українського правозахисника не пустили у Білорусь

9 Березня 2011, 15:19

Як повідомляють правозахисники, його зняли з потягу Київ – Мінськ 9 березня о 03:20 під час перетину кордону.

Представникам міжнародної спостережної місії вдалося зв'язатися з Кицюком. За його словами, з потягу його зняли білоруські прикордонники: при перевірці документів виявилось, що його прізвище числиться у базі даних прикордонслужби з позначкою "В'їзд заборонений". Прикордонники направили запит в Мінськ, інформація про заборону в'їзду підтвердилася. Проте на якій підставі ім'я Кицюка опинилося в цьому списку, ніхто із співробітників прикордонної служби пояснити не міг.

Ніч Максим Кицюк провів "в камері, в якій знаходився тільки пригвинчений до підлоги стілець". Можливості повідомити про своє становище у нього не було, оскільки співробітники прикордонного загону вилучили у нього мобільні телефони і не реагували на прохання про необхідність проінформувати посольство України у Білорусі про становище українського громадянина. За даними правозахисників, був проведений персональний огляд Кицюка і догляд його речей. Уранці на потягу він був відправлений до України до станції Горностаївка з штампом "депортований" на квитку.

Міжнародна спостережна місія звертає увагу, що Кицюк їхав в Мінськ "з метою здійснення правозахисної діяльності, спрямованої на моніторинг дотримання Білоруссю своїх основних міжнародних зобов'язань у сфері забезпечення фундаментальних прав і свобод людини. При цьому Білорусь, як країна – учасниця ОБСЄ, повинна сприяти контролю, у тому числі і правозахисному, за виконанням цих зобов'язань".

 

Нагадаємо, Білорусь запросила експертів ОБСЄ для спостереження за ходом судових процесів над учасниками подій, що сталися в Мінську 19 грудня після президентських виборів. 

 

Як відомо, увечері 19 грудня 2010 року після президентських виборів білоруська опозиція провела в Мінську акцію протесту. Співробітники правоохоронних органів затримали понад 600 осіб, зокрема шість кандидатів у президенти.

Більшість затриманих одержали адміністративні покарання. Кілька десятків людей проходять у кримінальній справі про масові безлади, деякі з них вже засуджені на терміни від 3 до 5 років ув’язнення в колонії суворого режиму.

Наприкінці грудня Європейський Союз і США закликали Білорусь звільнити всіх арештованих 19 грудня цього року учасників акції протесту, включаючи кандидатів на пост президента країни.

З нового 2011 року білоруська влада не продовжила мандат офісу ОБСЄ у Мінську, в результаті чого він припинив свою діяльність.