Українські правники Америки: мовний закон грубо порушує Конституцію

9 Липня 2012, 16:07

«Порівнюючи положення цього законопроекту із європейськими конституційними стандартами, Венеційська комісія Ради Європи зазначила, що цей закон не здатний встановити належний баланс між розвитком і вживанням державної мови як об’єднуючого чинника суспільства і розвитком та захистом мов національних меншин», – сказано у заяві.

«І найважливіше: прийнятий «мовний закон» неприховано і зухвало порушує не лише численні чинні в Україні нормативні акти, але й безсоромно порушує Конституцію України, яка визначає українську мову як єдину державну мову в Україні. Цей закон також безпардонно зазіхає на розвиток національної ідентичності українського народу і загрожує державній незалежності України», – заявляють українські правники Америки.

Вони також вказують, що обставини, за яких був прийнятий цей закон, «просякнуті грубими порушеннями основоположних принципів справедливості й відкритості, і являють собою безпрецедентну загрозу реалізації в Україні загальновизнаних засад верховенства права».

Зокрема, попередні висновки щодо його впливу на законодавство ніколи не подавалися до законодавчого органу; проект закону був поставлений на голосування без врахування необхідних висновків головного комітету щодо запропонованих поправок і наслідків його прийняття; запропонований закон був прийнятий в обхід порядку денного без публічного і відкритого обговорення його змісту всім парламентом; і насамкінець, прийняття закону здійснювалося за відсутності депутатів, що різко суперечить Конституції України.

За цих обставин АУПА рішуче закликає голову Верховної Ради Литвина не давати свого схвалення як щодо «мовного закону», так і щодо закону, що змінює умови голосування, необхідні для обрання Голови парламенту.

Крім цього, АУПА рішуче і категорично закликає колег – адвокатів і юристів в Україні, особливо Світовий конгрес українських юристів, Асоціацію українських адвокатів, Спілку адвокатів України, Асоціацію правників України і Союз юристів України «активно та завзято протистояти «мовному закону» через його відверто антиконституційну та антиукраїнську сутність, що розпалює соціальне й національне протистояння».

«У протилежному разі ми стикнемося з порушенням священної для кожного правника присяги дотримувати верховенства права», – зазначають українські юристи Америки.

«Насамкінець, відзначаємо, що Віктор Янукович є Президентом ВСІЄЇ України – тобто всіх громадян, незалежно від їхніх релігійних переконань, політичних уподобань чи мовних преференцій – і саме тому є гарантом Конституції України. Якщо ж Президент підпише «мовний закон», і останній набуде чинності, це матиме катастрофічні наслідки для Української держави: такий закон незворотньо розділить країну, розпалить протистояння і сепаратизм в українському суспільстві, і нарешті – він стане основним каталізатором до руйнування підвалин української державності», – зазначають юристи.

«Виходячи з цього, Асоціації Українських Правників Америки шанобливо і водночас рішучo закликає Президента Віктора Януковича як гаранта Конституції України вжити усіх заходів задля недопущення законопроекту «Про засади державної мовної політики» до подальшого розгляду – як такого, що посягає на конституційний лад в Україні», – сказано у заяві.

Нагадаємо, президент має намір вирішити, підписувати чи ні закон про мовну політику, лише після ретельного правового аналізу документа.

У свою чергу спікер Литвин заявив, що мовний закон не може бути направлений на підпис президенту, оскільки він був прийнятий з масою порушень.