Кількість випадків анулювання статусу UKR така висока, що справа дійшла рівня Офісу омбудсмена Польщі Марчіна Вєцека. Він направив офіційне звернення уповноваженому уряду з питань українських біженців Павлу Шефернакеру з проханням втрутитися в ситуацію та внести необхідні зміни до нормативних актів.
Що таке статус UKR?
Українці, які після 24 лютого 2022-го виїхали до Польщі, мали змогу оформити статус для тимчасового прихистку на 18 місяців. Польський уряд спростив усі процедури до мінімуму: варто було лише отримати ідентифікаційний номер PESEL з поміткою «статус UKR» і вже на основі цього документу відкрити безплатно рахунок у банку, подати документи на отримання підтримки та допомоги на дитину 500+ в управлінні соціального страхування (ZUS), а також на медичну та соціальну підтримку.
Закон «Про допомогу громадянам України», який був ухвалений у березні 2022 року, окрім привілеїв у країні перебування, дозволив виїжджати за кордон на термін до 30 днів. Цим активно користувались українці, адже більшість людей їхали навесні практично без речей, залишивши власні домівки, коханих та родичів.
Проте в документі, окрім точного терміну, який не може бути перевищеним, ніякої інформації про тонкощі перетину кордону не було. Згодом ЗМІ почали публікувати матеріали, де українцям рекомендували показувати на кордоні документ із номером PESEL та додаток Diia.pl, що доступний через мобільний застосунок mObywatel (за змістом подібний до української «Дії»). Там є фото, дані про народження і громадянство, а також дата, до якої дозволено перебувати у Польщі. Окрім того, подорожнім наполегливо радили перепитувати у прикордонників, чи зафіксували вони дату повернення.
Після поїздок деякі українці стикаються зі скасуванням статусу UKR. Зазвичай, це стосується людей, які отримують соціальні виплати від польського уряду. Звернувшись до соцстраху, людям повідомляють про відмову у грошових нарахуваннях у зв’язку з утратою статусу на легальне перебування в країні.
Зазначимо, що практично всі наші земляки знають про максимальний термін виїзду, а відповідно й польський закон навряд порушували. Попри це, тимчасові переселенці змушені доводити, що не перевищували термін виїзду, надавати фото закордонного паспорта з печатками та чекати відповіді прикордонників та спеціалістів міської ради про повернення дозволу на легальне перебування у Польщі.
Історії жінок, яких зачепила проблема
Тетяна з двома дітьми перебуває за кордоном майже рік. За весь цей час вона їздила додому лише один раз. До рідної Одеси повернулася рівно на чотири дні наприкінці серпня торік. Аби уникнути непорозумінь Тетяна в Україну й назад їхала через один і той же пропускний пункт перетину кордону – Перемишль.
«Усі печатки у закордонному паспорті мені поставили й, ясна річ, я зголосилась, що маю PESEL з поміткою «статус UKR» та додаток Diia.pl, – розповідає жінка, – окрім того, з дитячого садочка та школи, які відвідують діти, я взяла витяги та теж показала на кордоні. Цим я підтвердила, що у Польщі на мене чекає малеча», – розповідає українка. По приїзді все було гаразд, Тетяна отримувала гроші за програмою 500+ ще упродовж трьох місяців, а у січні виплати на дітей призупинили. Під час звернення до соцстраху їй відповіли, що статус UKR скасовано у зв’язку з виїздом до України. Жінка не розуміла, чому пройшло кілька місяців і тільки тепер виявилось, що статус скасований.
Читайте також: Україна-Польща. Від історії до безпеки
Далі Тетяні довелось звернутись до міської ради та їй вдалося поновити статус: «Я подала запит і мені сказали прийти наступного дня. Статус UKR вдалося поновити, але причини з яких він був втрачений, я так і не зрозуміла. Скоріш за все, це був збій у програмі. У ZUS відповідні документи відскакували та додали до справи та сказали, що треба чекати на відповідь центрального відділу. Наразі йде третій місяць, а відповіді так і не отримано».
За словами Тетяни, гроші ніби невеликі, але враховуючи, що вона отримує допомогу на двох дітей і часу минуло вже три місяці, то сума приблизно дорівнює вартості одного місяця оренди квартири, яку винаймає сім’я.
Слід зазначити, що трапляються випадки, коли люди взагалі не виїжджали з країни, а статус UKR був знятий. Наприклад. українка Влада приїхала до Польщі на початку квітня 2022 року. Разом з нею за кордон прибув син її подруги, якому на той момент вже було 16 років. «Мені вдалося вже тут через суд оформити опікунство над дитиною і після цього подати документи на виплати 500+. Вже у липні отримали гроші одразу за всі місяці перебування за кордоном. А починаючи з вересня виплати припинились. Співробітники ZUS не розуміють, у чому справа, а на запит отримала відповідь, що PESEL з поміткою «статус UKR» не видно у системі. Тобто це означає, що людина виїхала з країни. Проте хлопець нікуди не виїжджав, а весь цей час навчається в університеті», – розповідає жінка.
Далі Влада звернулася до юриста, який порадив узяти документи з вищого навчального закладу, де навчається хлопець і подати нову заяву. Жінка так і зробила, але відповіді від установи поки не отримала.
Зазвичай термін розгляду заяв триває до двох місяців, проте нерідко людям доводиться чекати довше або ж надсилати заяву повторно. Також треба зазначити, що втрата статусу UKR у Польщі означає не лише припинення виплат 500+, а й скасування допомоги в оренді квартири (інша програма 40+), на медичне забезпечення, якщо людина не працює та інші соціальні привілеї. Є й випадки, коли українцям вдається швидко поновити статус та отримати заборгованість по виплатах.
Яна Тимошенко кілька разів виїжджала до України минулого року й зі статусом у Польщі все було добре. Та на початку лютого, після приїзду з рідної країни, де вона була три тижні разом з двома дітьми, жінка виявила, що їй відмовлено у соціальних гарантіях. У Яни з’явились проблеми з програмою 40+, за якою сім’я на довгостроковий термін винаймає житло, виплатами на дітей 500+ та пенсією на дитину з інвалідністю.
«Я звернулась до міської ради та виявила, що статусу UKR позбавили лише мене, а дітей, які зі мною їздили, ні. Мені поновили статус і я склала заяву до ZUS, на яку швидко отримала відповідь та відповідно виплати», – ділиться Яна.
Після відновлення статусу виплати швидко поновили, а орендну плату за житло ні. Тож жінка чекає на розрахунки та поки не знає, скільки їй доведеться платити за квартиру тепер.
Читайте також: «Вигода для Польщі, втрата для України». Біженці вже зміцнюють польську економіку, яка страждала від нестачі робочих рук – Bloomberg
Чисельні подібні випадки із втратою статусу не лише активно обговорюються у групах соцмереж, а й набули гучного розголосу. Люди намагаються підтримати один одного та допомогти. Нерідко у месенджерах створюють спеціальні товариства для розв’язання подібних проблем. У таких групах як, наприклад, «Консультації ZUS», «Українці у Польщі», «Легалізація у Польщі» можна отримати поради від тих, хто вже стикався з подібними проблемами, а також інформацію про те, які нюанси існують у процесі відновлення статусу та на що треба звертати увагу, щоб не довелося повертати гроші, отримані як соціальні виплати.
Окрім того, громадяни України, які добре знають польську мову, допомагають іншим писати листи до державних установ. Також є заклади, які надають платні юридичні консультації з таких питань.
Питання статусу UKR загострилось у січні
Своєю чергою працівники ZUS відмічають, що кількість людей, яким відмовляють у виплатах через втрату статусу значно зросла з січня поточного року. Саме в цей час року органи місцевого самоврядування та управління соціального страхування у Польщі отримали від прикордонників усю інформацію по виїздах та в’їздах українців за минулий рік. На основі цього були оновлені дані про статус UKR та відповідно про поновлення або скасування соціальних виплат.
Тобто випадки втрати статусу напряму залежать від механізму перетину кордону та відмітки співробітників прикордонного загону. Чому в окремих випадках відмітки про в’їзд немає – достеменно невідомо. Однак, за новими правилами, аби уникнути непорозумінь кожну заяву від українців мають затвердити не лише соцпрацівники, а й прикордонники. Враховуючи це, тривалість розгляду заяв зросте в рази, бо без підтвердження обох служб відповідь отримати неможливо. Окрім того, перед кожним виїздом за кордон наші земляки мають сповістити співробітників ZUS або міської ради.
Закон потребує уточнень
Плутанина зі статусом українців на теренах Польщі у більшості своїй пов’язана з поспіхом написання закону «Про допомогу громадянам України». Усім відомо, що війна застала зненацька не лише мешканців нашої держави, а й усіх сусідніх європейських країн, які були змушені прийняти біженців, виявивши людяність та співчуття.
В той самий момент уряди держав мали швидко законодавчо внормувати перебування іноземців на своїх територіях. Першим документом стала директива Євросоюзу, а згодом на основі неї кожна держава ухвалила відповідний акт. Часу на написання закону було мало.
Наслідком поспіху стала необхідність вносити майже кожного місяця зміни до положень закону, прописувати усі відповідні тонкощі. На сьогодні налічується вже близько десяти таких уточнень. При цьому точного механізму перетину кордону при виїзді/в’їзді до країни у документі досі не прописано.