«Вигода для Польщі, втрата для України». Біженці вже зміцнюють польську економіку, яка страждала від нестачі робочих рук – Bloomberg

10 Серпня 2022, 16:13

Польська економіка, яка почала пробуксовувати останніми роками через демографічні проблеми, може отримати значні вигоди, якщо країна втримає у себе біженців з України. До такої думки доходять у матеріалі Bloomberg «Виграш Польщі, втрата України: гарячий ринок праці радо приймає біженців».

Зокрема, у тексті згадують, що Польща вирвалася з бідності комуністичної епохи та досягла одного з найвищих стандартів життя у Східній Європі. Однак сьогодні в країні брак робочої сили та відбувається старіння населення. Рівень безробіття у травні становив лише 2,7%, а це другий найнижчий показник в Європейському Союзі після Чехії.

Читайте також: Українські біженці в Чехії: больовий поріг допомоги

«Як жорстокою це не було б, але війна в Україні може сильно підштовхнути польську економіку обсягом $670 млрд. Країна прийняла понад 2 млн біженців, що є вражаючою цифрою для 38-мільйонної держави… За перші тижні війни населення лише Варшави зросло на понад 15%. І уряд та роботодавці Польщі хочуть, щоб якомога більше людей залишилося назавжди. Новачки мають затребувані навички», – йдеться у тексті.

За оцінками австрійської будівельної компанії Strabag SE, промисловість потребує 100 000 працівників у Польщі. «Ми сподіваємося, що більшість біженців, які прибули до нашої країни, залишаться тут», – каже Войцех Трояновський, генеральний директор польського представництва. Зазначається, що його компанія надала оплачувану відпустку кільком десяткам українських працівників, які повернулися додому воювати. Трояновський очікує, що й вони повернуться.

Читайте також: «Лисичанськ-Балтійський». Як евакуйовані до Польщі містяни зберігають зв'язок між собою та з домом

На користь повернення до України грають загальна вартість життя у Польщі, яка є вищою за українську, і перенаселеність великих міст, що здорожує нерухомість. Незважаючи на це, за даними Міністерства праці Польщі, на кінець липня 385 тис. українських біженців знайшли роботу після прибуття.

Дослідники та бізнес-групи оцінюють, що після війни в країні можуть залишитися від 20% до 50% українських біженців (до 1 млн людей). Павел Добровольскі, головний економіст Польського фонду розвитку, називає приплив «великим позитивним шоком пропозиції». Він каже, що мігранти, в основному з України, допомогли зберегти економіці Польщі одні з найшвидших темпів зростання в Європі за останні кілька років. У першому кварталі валовий внутрішній продукт зріс на 8,5% порівняно з роком раніше.