Українська діаспора вшановує жертв Голодомору

23 Листопада 2012, 12:01

Так, 17 листопада в Нью-Йорку для вшанування жертв Голодомору зібралося щонайменше дві тисячі людей.

Вони пройшли Маршем пам’яті у районі Манхеттена. Люди несли прапори з написами «Україна пам'ятає – світ визнає!» і «Голодомор – геноцид в Україні: 1932-1933».

Учасники маршу роздавали листівки, в яких описано історію українського геноциду, а також взяли участь у поминальних літургіях.

У рамках відзначення роковин Голодомору у США відбуваються також історичні конференції та тематичні виставки. За даними українців США, до навчальних програм середніх шкіл і коледжів США увійдуть лекції про Голодомор, щоб світ знав про цю трагедію.

Зокрема, Інститут візуальної історії Фонду Шоа Університету Південної Каліфорнії до Дня пам'яті жертв Голодомору підготував відеопосібник "Голодомор в Україні 1932-1933 років. Людський вимір трагедії".

А 2013 року у Вашингтоні (округ Колумбія) планують спорудити пам’ятник безвинним жертвам геноциду українців 1932-1933 років.

Поза тим Білий дім оприлюднив заяву, у якій сказано, що США приєднуються до народу України і українців у всьому світі, що вшановують пам’ять жертв Голодомору, і підтверджують своє бажання запобігти таким трагедіям.

Також 17 листопада урочиста церемонія в рамках вшанування пам'яті жертв Голодоморувідбулася у Франції.

Представники діаспори, українські та іноземні дипломати, французькі політики, військові, депутати, представники уряду Франції та громадські діячі поклали квіти біля тріумфальної арки в Парижі.

Крім того, 18 листопада пам'ять жертв Голодомору вшановувалимолебнем у соборі Паризької богоматері.

23 листопада Посольство України в Італії разом з мерією міста Рим провело форум у рамках заходів, спрямованих на визнання Італією Голодомору 1932-1933 років в Україні геноцидом українського народу.

У заході взяв участь також представник посольства Естонії, який нагадав, що його країна була другою у світі та першою в Європі серед тих, хто визнав український геноцид одним із найбільших кримінальних злочинів режиму.

24-25 листопада  у церковних громадах та українських школах Італії пройдуть поминальні панахиди та акція "Свічка памяті".

Разом з тим прем’єр-міністр Канади Стівен Гарпер закликав усіх канадців 24 листопада вшанувати 79-ту річницю Голодомору.

«Я запрошую усіх канадців в цю суботу вшанувати пам'ять мільйонів чоловіків, жінок і дітей – здебільшого українців, але також казахів і росіян – які загинули протягом голодомору-геноциду 1932-1933, спричиненого варварським комуністичним режимом Йосипа Сталіна», – заявив він.

Зазначимо, що в Університеті Альберти (Канада) вийшла друком англомовна збірка про Голодомор 1932-1933 років в Україні «Хрестоматія Голодомору» (The Holodomor Reader), яка  містить ключові джерела та матеріали, багато з яких раніше ніколи не видавалися англійською.

Водночас у Росії Федеральне архівне агентство завершує підготовку тритомника, який спростовує «винятковий характер» голоду в Україні в 30-х роках. Зазначимо, що у день річниці Голодомору в Москві створять нове об'єднання українців Росії.

У Німеччині у Франкфурті-на-Майні 24 листопада о 17.00 на площі перед Alte Oper відбудеться громадянська панахида за жертвами Голодомору. Зокрема, відбудеться традиційне запалення свічок пам'яті, панахида, а також виступи представників української громади.

До річниці Голодомору українці Австралії ініціюють збір даних щодо українців, які вижили під час Голодомору і зараз живуть в Австралії, з метою передачі цих даних для внесення до Книги Пам’яті в Україні. Крім того, українці в Австралії ініціюють створення Міжнародної групи дітей, що вижили в часи Голодомору в Україні.

Також вони продовжуватимуть роботу щодо визнання світом Голодомору як геноциду українців, а також обговорюватимуть питання включення Голодомору до світової історії у шкільних програмах Австралії.

24 листопада в Австралії пройде акція «Запали свічку» у пам’ять про жертв Голодомору.

Гідно відзначити річницю Голодомору все міжнародне співтовариство закликав Світовий Конґрес Українців. Зокрема, в організації закликали вшанувати жертви Голодомору хвилиною мовчання о 19:32 за місцевим часом;запалити в помешканнях свічки пам'яті тавзяти участь у місцевих відзначеннях та пам'ятних службах.

Поминальний тиждень триватиме до 24 листопада. Тоді, у суботу, о 16-тій годині по всій Україні запалять свічки у знак пам’яті про загиблих від геноциду.

ФОТО: Vidia, Радіо Свобода, УВКР

Позначки: