Україна увійшла до четвірки країн Європи, де спостерігається відступ від свободи ЗМІ

13 Листопада 2012, 15:36

Ці чотири країни стали «країнами зосередження уваги», цитує заяву МІП Інститут масової інформації.

Список країн, що викликають занепокоєння через відступи від принципів свободи слова,  формується на підставі звітів від експертів інституту та його партнера – Медіаорганізації Південно-східної Європи (SEEMO).

Останні роки увага моніторингів свободи преси була націлена на ті частини світу, де спостерігаються загрозливі прояви цензури і де журналістів регулярно ув'язнюють, нападають і вбивають. Проте і в Європі, де багато країн вже давно розглядаються як бастіони свободи висловлювання, був зафіксований відступ у питаннях свободи ЗМІ.

МІП вважає, що саме Білорусь, Угорщина, Туреччина та Україна показуть символічні елементи зростаючої загрози свободі медіа в Європі.

У Білорусі нещодавні президентські та парламентські вибори, за заявами західних спостерігачів, були проведні у атмосфері погроз журналістам. Багато журналістів зазнали нападів через висвітлення протестів, що відбулися у грудні 2010 після перевиборів президента Аляксандра Лукашенки на четвертий термін. Журналісти регулярно стикалися з насильством і переслідуванням через критику уряду та висвітлення таких тем, як вибух на станції метро у Мінську у 2011 році.

В Україні зафіксовано аналогічні порушення свободи ЗМІ на шляху до парламентських виборів 28 жовтня 2012 року. Занепокоєння викликав розгляд парламентом пропозиції про повернення кримінальної відповідальності за наклеп. І хоча такі плани були відкладені, однак спостерігачі побоюються, що все може повернутися після виборів.

У Tуреччині кількість журналістів, що потрапили у в'язницю, виросла до 76, що робить цю країну провідним тюремником журналістів у всьому світі. Більшість з них ув'язнені за безпідставними звинуваченнями у пропаганді терористичних організацій.