Україна припинила поставки курятини до Митного союзу через підозри на сальмонелу

13 Травня 2013, 09:55

Як повідомив "Комерсант-Україна"  перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Іван Бісюк, проблеми виникли у чотирьох українських компаній  – "Миронівський хлібопродукт" (ТМ "Наша Ряба"), "Агромарс" (ТМ "Гаврилівські курчата"), а також менших виробників м'ясної продукції – "Тавр-Плюс" і "Елітекс".

З 2 травня Державна ветеринарна та фітосанітарна служба (Держветфітослужба) обмежила постачання продукції цих виробників до країн Митного союзу (МС) на невизначений термін.

Іван Бісюк каже, що Держветфітослужба пішла на самообмеження поставок до країн МС у зв'язку із зверненням російської сторони.

"Під час досліджень партій м'яса птиці та іншої м'ясної продукції з України у наших російських колег виникли підозри щодо вмісту в продукції певних речовин. Тому ми припинили експорт, щоб провести певні дослідження, і якщо підозри російських колег підтвердяться, то нами будуть прийняті спільні заходи аж до зупинки виробництва", – заявив він.

Водночас. один з учасників ринку на правах анонімності заявив, що претензії Росії мають економічне підгрунтя.

"Цього року постачання м'яса птиці з України до країн МС виросли, і місцеві виробники лобіюють на урядовому рівні введення обмежень. Враховуючи зобов'язання РФ перед СОТ, найдієвіший механізм – заява контролюючих органів про підозру щодо наявності шкідливих речовин у продукції", – сказав співрозмовник видання.

За даними Держстату, тільки в січні-лютому 2013 року (оновлені дані ще не опубліковані) постачання м'яса птиці з України до Росії збільшилися в 6,5 разів (до 6,8 тис.т) порівняно з аналогічним періодом минулого року, в Казахстан – в 2,9 рази (до 4,4 тис. т).

Практика останніх років показує, що в разі закриття Росією ринку збуту для продукції з України на його повторне відкриття може піти не менше 2-3 місяців. "А якщо Держветфітослужба проведе власну перевірку і зможе надати російській стороні результати досліджень, які не підтвердять претензії, поставки будуть відновлені набагато швидше – протягом 2-3 тижнів", – зазначає співрозмовник "Комерсант" в Держветфітослужбі.

Виробники спростовують претензії до своєї продукції. Директор з загальних питань "Агромарса" Олексій Марченко вважає, що якість продукції його підприємства не може піддаватися сумніву:"У нас перевіряється кожна партія, що відвантажується з підприємства". Тому він не виключає, що знайдені в продукції речовини могли потрапити в неї в процесі транспортування продукції третіми особами, за яких компанія не несе відповідальності.

Іван Бісюк також вважає можливим, що речовини потрапили в продукцію під час її транспортування. "Зараз ми робимо спільні дослідження. Якщо сальмонельоз є на підприємстві, приховати його неможливо", – заявив заступник міністра.

 Країни Митного союзу – Росія, Білорусь і Казахстан – найбільший для України ринок збуту м'яса птиці, на який припадає близько 70% експортних поставок. За даними Держстату, в 2012 році туди було відвантажено 54,61 тис. т на суму $ 111,72 млн. Найбільшими експортерами є "Миронівський хлібопродукт" і "Агромарс", на частку яких припадає понад 80% загальних поставок. Таким чином, кожен місяць заборони на експорт їхньої продукції до країн МС може заподіяти українським виробникам збиток у розмірі близько $ 10 млн.