Згідно з результатами дослідження, Білорусь отримала найнижчу оцінку експертів, в той час як Грузія та Молдова найвищі (відповідно -3,4 та 3). Україна отримала загалом 2,6 балів (середня оцінка по регіону також 2,6). У Вірменії – кращі показники, ніж у Азербайджану.
Враховуючи середній показник по регіону, розвиток громадянського суспільства отримав найвищий бал серед інших категорій. Найнижчу оцінку експерти дали дотриманню прав людини у країнах Східного парнерства.
«Аналізуючи прогрес у сфері верховенства права та судової системи, експерти оцінили Україну в середньому балом 1,8 – це лише трохи вище, ніж у Білорусі та Азербайджані. Середній бал України в категорії боротьби з корупцією – 1,6, таким чином вона перебуває на останньому місці разом з Азербайджаном», – йдеться у у звіті.
«В цілому експерти вважають, що прогрес у країнах Східного партнерства не цілком позитивний, що відображається середнім балом по регіону – 2,6. Крім цього, система показників також ілюструє різноманітність країн Східного партнерства. Вона відображає необхідність, можливо, розглянути більш індивідуальний, двосторонній підхід між Європейським Союзом і тими країнами, які мали найбільший прогрес в інтеграції з Європою, в порівнянні з тими, які просунулися менше», – наголошується у звіті The New Eastern Europe
Оцінюючи ситуацію в Україні, 60% експертів вважають, що якщо Україна не відповідатиме критеріям ЄС перед самітом у Вільнюсі, ЄС не слід підписувати з нею угоду про асоціацію та глибоку і всеохопну зону вільної торгівлі.
В опитуванні взяли участь: Лор Делькур із Інституту міжнародних та стратегічних досліджень (Франція), Домінік Янковські із фундації ім. Казимира Пуласького (Польща), Витаутас Кершанскас із Центру східноєвропейських студій (Литва), Єлєна Коросьтельова із Університету Кенту (Великобьританія), Вагур Маде із Естонського центру Східного партнерства (Естонія), Штефан Майстер із Німецької ради міжнародних відносин (Німеччина), Рафал Садовський із Центру східних студій (Польща), Ірина Сушко із організації «Європа без бар’єрів» (Україна), Павел Свєжак із Національного бюро безпеки (Польща) та Ендрю Вілсон із Європейської ради міжнародних відносин (Великобританія)