Політика

  ▪   Сергій Воропаєв ,   Олесь Олексієнко

Україна чи Тимошенко. Чи погодиться Янукович на умови ЄС

Тимошенко і Янукович вкотре стали детонаторами паніки та легкої істерики в Брюсселі. Якщо за кілька днів до чергової поїздки Пета Кокса та Александра Квасневського до Києва багато хто у високих коридорах робив багатозначну міну й натякав, що екс-прем’єрка вже однією ногою в літаку, то по поверненні європейських емісарів настрої змінилися на протилежні.
Матеріал друкованого видання
№ 42 (310)
від 17 жовтня, 2013

Зокрема, коли верстався номер, Марек Сівець, євродепутат, польський соціаліст написав у своєму блозі, що найкращий вихід у ситуації з Тимошенко – це застосувати «часткове помилування». «Часткове помилування означає зменшення її ув’язнення із семи років наполовину. У зв’язку з тим, що прем’єрка відсиділа вже більшу частину скороченого терміну, є підстави для її умовно-дострокового звільнення», – уточнив європейський партнер Партії регіонів.

Прагнення екс-прем’єрки взяти участь у виборах президента може спровокувати Януковича на відмову від її звільнення в обмін на Угоду про асоціацію з ЄС

Очевидно, що репліка Марека Сівця не виникла з нічого. Українська влада торгується до останнього, а її політичні партнери в ЄС просувають вигідну для офіційного Києва схему: Тимошенко заводить до бюджету України $200 млн як компенсацію за завдані державі збитки, відмовляється на три роки від президентських амбіцій, а тоді лікуйте її де хочете, як хочете і від чого хочете.

Отже, попри видовищні зовнішні ефекти та великий галас, розвиток подій довкола ймовірного звільнення Тимошенко або її лікування за кордоном наразі підтверджує попередній прогноз Тижня (див. № 41/2013). Янукович намагатиметься відтягувати час звільнення екс-прем’єрки до останнього, навіть якщо принципове рішення з цього приводу вже ухвалив. Реакція європейських структур, а саме чергове відтермінування дедлайну (цього разу з 21 жовтня на 18 листопада, коли Рада міністрів ЄС прийматиме остаточне рішення про підписання Угоди про асоціацію з Україною), мабуть, лише переконала його в тому, що європейці готові поступатися. 

Результати останньої поїздки до Києва місії Пета Кокса та Александра Квасневського, роботу якої Європарламент продовжив на місяць, а заслуховування звіту перенесено з 15 жовтня на 15 листопада, засвідчили: ЄС уже не розраховує отримати анонсоване самим Януковичем «остаточне рішення» у справі екс-прем’єрки 21 жовтня. Перед початком засідання конференції президентів Європарламенту, органу, що об’єднує керівників політичних груп, комісар ЄС із питань розширення та політики сусідства Штефан Фюле висловив сподівання: «Ми недалеко від того, щоб Тимошенко була відпущена на лікування до Німеччини». Щоправда, обережно уточнив: «Це не станеться наступного тижня, однак до Вільнюського саміту». Що може свідчити: саме такою наразі є чергова непублічна обіцянка Януковича або принаймні натяк когось із його оточення.

Читайте також: Європарламент хоче бачити Тимошенко на свободі

Сподівається на те, що «все ще є шанс досягнути рішення. Якби не було шансу, ми не продовжували б місію», і президент Європарламенту Мартін Шульц. Як пояснив Тижню голова групи Прогресивного альянсу соціалістів та демократів, австрійський депутат Ганнес Свобода, у Європарламенті розраховують: Янукович дасть «чіткий сигнал, що переговори можуть дійти позитивного завершення. І позитивне завершення полягає в тому, щоб щось було зроблено, а саме щоб пані Тимошенко було зменшено вирок і щоб вона могла поїхати на лікування до Німеччини».

Головний «міжнародник» із групи народних партій, голова Комітету Європарламенту з питань зовнішніх справ Ельмар Брок за підсумками засідання наголосив, що Моніторингова місія запропонувала проект вирішення справи Тимошенко, який полягав би в частковому помилуванні її перед відправленням на лікування до Німеччини. Начебто, йдеться про зменшення строку від семи до двох років, які Тимошенко вже пробула в ув’язненні, тож можна було звільнити її.

Окрім обміну думками із приводу останнього київського відрядження, місія Кокса – Квасневського повідомила про таємничий лист від імені Тимошенко на ім’я Януковича, який міг би послужити підставою для її звільнення перед лікуванням у Німеччині. Наразі невідомо, чи йдеться тільки про згоду виїхати на оздоровлення (що «не має сприйматися як відмова від боротьби з режимом»), чи про прохання стосовно помилування або лікування за кордоном. За словами Мартіна Шульца, цей лист може бути направлено Януковичу вже найближчим часом.

Водночас представники ЄНП, до якої належить і сама «Батьківщина», й далі активно акцентують на необхідності вирішення питання Тимошенко, поволі зсуваючись до ультимативної риторики. «Часу вже немає, і шанси України на підписання Угоди про асоціацію в листопаді на саміті Східного партнерства у Вільнюсі швидко зменшуються. Україна повинна негайно продемонструвати справжній прогрес. Якщо вона цього не зробить, то Євросоюз не підпише Угоду виключно на базі чистої риторики», – заявив у інтерв’ю Тижню віце-голова Європейської народної партії, депутат Європарламенту Яцек Саріуш-Вольський.

Немає чіткої інформації, про що 16 жовтня три години говорили з Юлією Тимошенко посол Євросоюзу Ян Томбінський і посол США Джеффрі Пайятт. Офіційно – про «питання, пов’язані з потенційним підписанням Угоди». Чи не з’ясовували того, що зробить колишня очільниця Кабміну, якщо Янукович відмовиться її помилувати, а ЄС таки підпише домовленість про асоціацію? За словами Томбінського, Тимошенко висловила «дуже конструктивний підхід». Дипломатична й неконкретна відповідь.

Сама Тимошенко, звертаючись до з’їзду «Батьківщини», що відбувся днями, досить оптимістично повідомила, що це її «останнє дистанційне звернення» і що «в найближчий час я, як і раніше, особисто буду вести наші історичні з’їзди». Проте категорична відмова від мандрівки за кордон «на тиждень у наручниках», як це нещодавно образно сформулював Арсеній Яценюк, може свідчити, що вона все-таки намагається уникнути виїзду на лікування на правах ув’язненої. Тоді влада в Україні зможе легко заблокувати їй участь у президентській кампанії і заарештувати по поверненні додому.

Водночас, будь-які формати звільнення екс-прем’єра, які дозволили б їй балотуватися на президента у 2015 році, є неприйнятними для Януковича. Отже, шанс вирішити питання Тимошенко до саміту у Вільнюсі (28–29 листопада) знижується. Одна річ – звільнити її від фізичного обмеження свободи (нехай би це й активізувало її участь в українській політиці з еміграції), а зовсім інша – відкрити їй гіпотетичний шлях до посади президента, що могло б створити ризики не тільки для влади, а й для бізнес-інтересів самого Януковича та «Сім’ї». Ставки можуть видатися Вікторові Федоровичу такими високими, що в його очах не буде варта навіть Угода про асоціацію.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.