Записи передали канадський кінорежисер Мирослав Іванек та дослідник з Польщі Богдан Гук. «Це унікальна і, мабуть, найбільша збірка спогадів, які стосуються Закерзоння та подій на цій території під час та після Другої світової війни», – повідомив Іваненко. Зі слів Гука, аудіо записи здійснювались з 1989 року до 2000. «Тривалість записів близько 400 годин. Все починалося від записів на касети з магнітною плівкою, потім я їх оцифровував», – розповів Гук.
За словами виконавчого директора львівського музею «Тюрма на Лонцького» Руслана Забілого, попередні записи можна буде почути вже наприкінці травня під час акції «Ніч музеїв».
Оцифровані копії передано до Архіву Центру досліджень визвольного руху, а оригінали зберігатимуться у столиці України, в Центральному державному архіві зарубіжної україніки. Записи передали Український документаційний центр (Торонто, Канада) та «Об’єднання українців Закерзоння» (Канада), яке охоплює вихідців із Закерзоння та нащадків людей, депортованих під час акції «Вісла», котрі із різних причин опинилися на Заході й зокрема в Канаді.
Сьогодні, 28 квітня, вшановуються 65-і роковин примусового переселення етнічних українців з південно-східних в інші регіони Польщі (операція «Вісла»)
Нагадаємо, раніше Віктор Янукович доручив уряду підготуватися до вшанування жертв операції "Вісла". У відповідь історики зазначили, що уряд не встигне підготуватись до вшанування річниці трагедії 28 квітня.
Як повідомлялось, в 2007 році колишні президенти України Віктор Ющенко й Польщі Лех Качинський спільно вшанували пам'ять жертв операції «Вісла», яку було проведено у 1947 році.
Читайте також: Заручники системи