Правозахисники з "Євромайдану SOS" наголошують, що наразі стосовно в’язнів є два питання. Перше: правдивість чуток про утримання українських військових у рабстві в Чечні. Оскільки достеменно невідомо, ким і де вони утримуються. З таким самим успіхом військові можуть сидіти в СІЗО. І друга проблема – Україна через рік війни і затримань досі не може виділити політв’язням гроші на адвокатів. Про це "Українському тижневі" розповіла активістка Центру Громадянських Свобод і "Євромайдану SOS" Марія Томак.
"Адвокати виконують дуже важливу функцію – забезпечують комунікацію людини з оточуючим світом. Є приклади, коли надані РФ безплатні адвокати просто ламали в’язнів. Намагалися переконувати їх у тому, що держава від ув’язнених відмовилася, консул не хоче приходити", – розповідає Томак.
За її словами, нещодавно звільненому львівському студентові Юрію Яценку адвоката оплачували Freedom House та чеська гуманітарна організація "Людина в скруті".
"У Верховній Раді ми проводили брифінг і зверталися до фракцій із проханням взяти шефство, оплачувати адвокатів, зв’язатися з родичами й допомагати грошима без посередників. Так, Савченко займається її партія. Але інші просто кинуті напризволяще. Це нонсенс, де-факто триває війна, й затримані в країні-агресорі люди не можуть одержати фінансову підтримку. І нас, як завжди, виручають «госдепівські пєчєнькі». Але в міжнародних правозахисних організацій є пріоритетні справи, які вони ведуть. Зокрема, це Сенцов і Савченко", – обурюється Томак.
В МЗС же пояснюють, що наразі у них немає відповідної статті видатків, через яку мали б фінансуватися адвокати, послуги яких в РФ коштують недешево.
Детальніше читайте в черговому числі «Українського тижня» у матеріалі "Бранці Кремля"