У законопроект про вибори хочуть внести поправки, непогоджені з Венеціанською комісією

26 Жовтня 2011, 08:05

Про це пише газета «Коммерсанть-Украина» в матеріалі «Большинство обвинили в поправке».

Про те, що проект закону «Про вибори народних депутатів», внесений в Раду представниками більшості і зареєстрований під №9265-1, відрізняється від аналогічного документа, що пройшов експертизу у Венеціанській комісії, заявив голова комітету виборців України (КВУ) Олександр Черненко.

«Це не зовсім однакові законопроекти. На 90% вони ідентичні. Але є кілька норм, які Венеціанська комісія не розглядала», – зазначив Черненко.

Зокрема, глава КВУ звернув увагу, що в законопроекті з'явилася норма про два попередження, які може отримати кандидат-мажоритарник, а також про те, що після третього попередження у виборчій комісії виникають підстави для скасування реєстрації кандидата.

Слід зазначити, що, крім уже внесених доповнень, народні депутати погодили ще ряд нововведень. Зокрема, планується дозволити кандидатам у депутати одночасно балотуватися за партійними списками і по мажоритарних округах.

«Є й інші нововведення. На бюлетенях пропонується не друкувати номер виборчої дільниці – це означає, що з'явиться можливість фальсифікувати вибори, перекидаючи їх з одного ділянки на іншу», – заявив заступник голови парламентського комітету з державного будівництва та місцевого самоврядування Юрій Ключковський (НУНС).

Представники парламентської більшості не мають наміру узгоджувати свої правки з європейськими експертами.

«Європейцям абсолютно незрозумілі тонкощі нашого законодавства», – заявив народний депутат Олександр Черноморов (Партія регіонів).

Він додав, що відмінність внесених до законопроекту нових норм обумовлено наміром більшості «зняти протиріччя при його обговоренні».

Нагадаємо, 10 жовтня у Верховній Раді зареєстровано проект Закону про вибори народних депутатів України.

Як відомо, міністерство юстиції передало до Венеціанської комісії остаточний проект закону про вибори народних депутатів, який було доопрацьовано з урахуванням попередніх рекомендацій, наданих цією міжнародною експертною організацією.

Попередній висновок Венеціанської комісії було оприлюднено 14 вересня. Зокрема, зазначалося, що змішана система виборів – не найкращий варіант для України, оскільки в минулому вже приводила до спотворення волі виборців

Над законопроектом «Про вибори народних депутатів України» працювала Робоча група, створена президентом Віктором Януковичем.

За словами голови правління Комітету виборців України Олександра Черненка, враховані робочою групою зміни до виборчого законодавства України не змінюють характер законопроекту.

 Європейський Союз наполягає на тому, щоб законопроект про вибори до Верховної Ради був переданий на розгляд парламенту після оприлюднення офіційних висновків Венеціанської комісії. ЄС висловлює стурбованість у зв'язку з можливою зміною виборчої системи всупереч міжнародним рекомендаціям.

27 вересня міністр юстиції Олександр Лавринович запевнив, що Верховна Рада не буде приймати новий закон про вибори до отримання офіційного висновку Венеціанської комісії щодо остаточного його варіанту.

Верховна Рада 4 жовтня відхилила 12 законопроектів про вибори народних депутатів, поданих опозиційними силами.