У Вищому спецсуді заявляють про неможливість застосування амністії для активістів Майдану

24 Грудня 2013, 23:24

Член Ради суддів  вважає, що  в законі  «Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань»  чітко не визначено коло осіб, на яких він поширюється.

 Він вказав, що вжитий термін «учасники акцій протесту та масових заходів» не дозволяє визначити, кого саме слід вважати такими.

Гводзик також відзначає, що незрозуміло, які масові заходи маються на увазі в законі, оскільки в зазначений у ньому період часу на території України відбувалася велика кількість концертів, виставок, спортивно-видовищних та інших  «масових заходів».

Представник Вищого спеціалізованого суду  вказує, що Кримінальний кодекс містить вичерпний перелік випадків звільнення від кримінальної відповідальності, при цьому такі випадки можуть міститися виключно в цьому кодексі.

«Ухвалений 19 грудня закон передбачає фактично новий вид звільнення від кримінальної відповідальності, який при цьому не передбачений Кримінальним кодексом. Як наслідок, у Кримінальному процесуальному кодексі  відсутня й процедура його застосування. Отже, в українському законодавстві просто немає норм, які регулюють процедуру ініціювання, розгляду, прийняття рішення про звільнення від відповідальності згідно з положеннями ухваленого закону, оскарження прийнятих рішень, визначення посадових осіб, які мають здійснювати відповідні дії, тощо», – відзначає суддя.

Він вказує, що на сьогодні єдиним видом звільнення від відповідальності, який може відбутися за рішенням Верховної Ради, є амністія, однак у ухваленому законі амністія не згадується, а його положення майже повністю не відповідають законодавству, що регулює питання її застосування.

«Також неможливо реалізувати положення Закону, які забороняють відкривати нові кримінальні провадження. По-перше, кримінальні провадження згідно з Кримінальним процесуальним кодексом України не відкриваються, оскільки на цій стадії процесу немає необхідності приймати будь-яке окреме рішення, у тому числі про «відкриття кримінального провадження». По-друге, досудове розслідування розпочинається після внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань безальтернативно, тобто фактично в автоматичному режимі», – сказано в коментарі.

Як повідомлялось, 19 грудня Верховна Рада ухвалила в цілому проект закону «Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб, з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань».  23 грудня Віктор Янукович підписав цей закон.

Законом передбачається звільнити від відповідальності осіб, які були учасниками акцій протесту та масових заходів щодо їхніх дій і рішень у період з 21 листопада 2013 року і до дня набрання чинності закону.

Усі кримінальні провадження та провадження щодо вчинення адміністративних правопорушень, відкриті з приводу цих подій, підлягають закриттю. Також щодо учасників мирних протестів не можуть бути відкриті нові кримінальні провадження та провадження щодо вчинення адміністративних правопорушень.

Голова Апеляційного суду Криму Валерій Чорнобук вважає, що у законі про амністію учасників Майданунемає чітких та об’єктивних підстав, а відтак і можливостей для належного його застосування на практиці.