У Раді оприлюднили, хто і як зможе торгувати землею

9 Грудня 2011, 10:46

Як пише газета «Коммерсанть-Украина», законопроект №9001-д «Про ринок землі», який оприлюднила Верховна Рада, подав глава комітету з питань аграрної політики та земельних ресурсів Григорій Калетнік (Партія регіонів).

«Створення нових структур, через які будуть проходити всі угоди купівлі-продажу земель, обмежує вибір продавця і покупця, отже, про ринкові механізми говорити не можна», – коментує глава Союзу фермерських господарств Анатолій Власников.

Крім цього, проект закону передбачає передачу «виключного права заставодержателя земель сільськогосподарського призначення для проведення товарного виробництва» державному земельному банку. Іншим кредиторам, втім, також обіцяно право видачі позик під заставу аграрних земель.

«Банк не буде монополістом. Він надаватиме аграріям кредити на пільгових умовах, всього під 3% річних», – запевняє заступник голови Держземагентства Микола Калюжний.

Розраховувати на бюджетні вливання чиновники не можуть, тому кредити будуть видаватися за рахунок коштів від продажу держземель.

«На забезпечення кредитів знадобляться багатомільярдні суми. Але банк буде основним гравцем на ринку земель і зможе продавати землю, яка відчужується на користь держави», – запевняє Калюжний .

Найсуттєвіші зміни запропоновані на приватному сегменті ринку. Фермерські господарства не зможуть володіти землею: крім держави і територіальних громад, торгувати нею зможуть лише громадяни України. На вимогу самих фермерів максимальна площа землі в особистому володінні знижена з 2100 га до 100 га. У документі немає вимог до мінімальної ціни землі, за якою селяни продаватимуть землю іншим громадянам або державі. Для продажу паю необхідна публікація оголошення в регіональних ЗМІ з точною ціною ділянки. Це повинно дозволити сусідам реалізувати своє право на перевагу під час викупу. При цьому власник не зможе продати землю ні нижче, ні вище оголошеної в пресі ціни.

«Ми створимо спеціальний вісник за аналогією до видання Фонду держмайна. Якщо протягом місяця покупців на землю не знайдеться, громадянин зможе продати її через аукціон», уточнив Калюжний.

Щоб продати землю за новою ціною, потрібно буде знову публікувати анонс.

Крім цього, якщо 75% власників паїв в одному земельному масиві захочуть об'єднатися для «ефективного використання земель», інші 25% будуть змушені погодитися на обмін паїв.

Експерти відзначають, що немає гарантії, що через змову ці 25% не отримають при обміні землю, непридатну до обробки.

Проблеми виникнуть і в орендарів, пише видання. Фізичні та юридичні особи, включаючи пов'язаних осіб, зможуть користуватися «не більше 6 тис. га в одному районі і не більше 5% аграрних земель області». Цю норму можна трактувати так, що в оренді можуть знаходитися великі площі земель одночасно в кількох областях.

Спірні норми законопроекту вже викликали незгоду деяких представників парламентської більшості.

Про намір прийняти закон до 13 січня 2012 року з тим, щоб він вступив в силу з 2013 року, заявив Калетнік. Глава комітету не вважає за потрібне продовжувати мораторій на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення, який закінчується в 2011 році, оскільки відсутність механізму реалізації земель і так не дозволить громадянам вільно торгувати паями в наступному році.

Нагадаємо, 18 листопада Верховна Рада України вирішила доопрацювати урядовий законопроект про ринок земель.

Як відомо, 22 грудня 2009 року Рада продовжила мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до 2012 року. Продовження мораторію було викликане відсутністю законів про Державний земельний кадастр і про ринок землі.

7 липня 2011 року Рада прийняла закон "Про державний земельний кадастр".