Директору меморіалу Марек Бем стверджує, що впродовж 10 років наполегливо боровся за те, щоб меморіальний комплекс Собібор посів достойне місце на музейній карті Польщі.
«Ми більше не можемо утримувати музей!» – заявив він німецькій інформаційні агенції dpa.
Через брак коштів меморіал поки що буде закрито.
«Без грошей музейний комплекс не може функціонувати», – зазначив Бем. Тому працівники музею припиняють екскурсії для туристів і закривають Собібор.
Останнім часом він часто виступав з повідомленнями про скрутне становище меморіалу. Оскільки «дітище» йому дороге, Бем буде продовжувати виконувати свої обов’язки за власною ініціативою.
60 гектарів колишнього концтабору, на території якого збереглися історичні залізничні колії, не будуть обгородженими та залишаться у вільному доступі.
Меморіальний комплекс Собібор є філіалом краєзнавчого музею сусідньої Володави – польського містечка на кордоні з Україною. Місцева влада у бідному регіоні завжди нарікала на проблему з його фінансуванням. Цьогоріч у бюджеті регіону витрати на нього скоротили вдвічі. Через це половина працівників музею зазнала скорочення. Міністр культури Польщі обіцяв збільшити фінансування з 2012 року. Але всі намагання виявилися марними резюмує Бем.
Нагадаємо, у газових камерах Собібору у 1942-1943 роках нацисти замордували 250 тисяч євреїв з Польщі, Нідерландів, Чехії, Німеччини та інших європейських країн. У числі наглядачів концтабору було близько ста українців, серед них й Іван (Джон) Дем’янюк, якого менше місяця тому у Мюнхені засудили до п’яти з половиною років позбавлення волі, довівши його причетність у масових убивствах.
Як повідомлялося, Мюнхенський суд приговорив Івана Дем’янюка на 5 років ув’язнення. Згідно з вироком, Дем’янюк причетний до 16 масових вбивств, жертвами яких стало близько 28 тис людей у концтаборі Собібор.