Міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович прокоментував рішення Європейського суду про те, що Варшава повинна негайно призупинити застосування нового закону про Верховний суд, визнавши, що необхідно буде внести поправки до відповідного закону. Про це він заявив у розмові з польськими журналістами в Брюсселі.
Нагадаємо, 19 жовтня Європейський суд ухвалив рішення про те, що Польща повинна негайно призупинити застосування нового закону, який змусив деяких суддів Верховного суду до дострокового виходу на пенсію та повернути тих, хто вже залишив свої посади.
24 вересня Єврокомісія звернулася до Суду справедливості ЄС у зв'язку із скандальним судовим законодавством, ухваленим в Польщі.
Нагадаємо, 17 квітня польський Сейм та Сенат прийняли зміни до трьох законів про про Верховний суд, суди загальної юрисдикції та Національну раду судочинства.
2 липня ЄС розпочав санкційну процедуру проти Польщі через польський суперечливий закон про Верховний суд. Своєю чергою, у Польщі відреагували на рішення Єврокомісії розпочати санкційну процедуру Зокрема, міністр закордонних справ Яцек Чапутовіч заявив, що Польща доводитиме свою правоту у суді. У свою чергу, віце-міністр закордонних справ і міністр з європейських справ Конрад Шиманський заявив, що Польща в 30-денний термін відповість на поставлені перед нею питання з боку Єврокомісії.
Також 3 липня голова Верховного суду Польщі Малгожата Герсдорф пішла у відставку через набуття чинності оновленого закону про Верховний суд. Так, згідно з новим законодавством, судді повинні будуть піти у відставку після досягнення пенсійного віку у 65 років. Зазначається, що наразі у польському Верховному суді налічується 73 судді, з яких 27 мають 65 років. Декларації про бажання залишитися на посаді подали 16 суддів. Зокрема, у штаті судів залишаться тільки ті, хто надасть медичну довідку про стан здоров'я і отримає згоду польського президента.
25 липня Сенат Польщі ухвалив поправку до закону про Верховний суд, яка передбачає, що голову суду зможуть обирати 2/3 суддів Верховного суду.
Додамо, 1 березня депутати Європейського парламенту схвалили резолюцію, підтримавши рішення Європейської комісії розпочати процедуру санкцій проти Польщі через порушення верховенства права.
8 березня прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький під час зустрічі у Брюсселі з головою Європейської комісії Жаном-Клодом Юнкером і його заступником Франсом Тіммермансом представив так звану "Білу книгу", яка стосується верховенства права. Зазначається, що книга нараховує сто сторінок, де перераховуються причини запровадження нової реформи судової системи. Моравєцький під час зустрічі також заявив, що надмірний тиск Європейського Союзу на Польщу через рефому правосуддя може призвести до непередбачуваних наслідків. За його словами, такий тиск посилить в країні підтримку популістів, які мають антиєвропейські погляди.