Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

У Парижі розпочався судовий процес про найбільший теракт в історії країни

Світ
8 Вересня 2021, 14:03

У той вечір у концертному залі  Батаклан, на стадіоні “Стад де Франс” та в кількох паризьких барах і ресторанах загинули 130 осіб, сотні дістали поранення.

“Засідання триватимуть 9 місяців,  – повідомляє щоденний часопис Le Figaro. – У ньому братимуть участь1800 позивачів, понад 300 адвокатів, вже акредитовано кілька сотень журналістів, — це будуть найбільші судові слухання в історії Франції… Вони відбуваються повністю державним коштом. Лише робота адвокатів коштуватиме республіці десятки мільйонів євро. Це також перший процес, що відбуватиметься лише після обіду, а не зранку, як всі решта.”

Звинувачених у терактах — 20, але лише 14 з’являться фізично на лавах підсудних.  Найбільша увага прикута до 31-річного франко-марокканця Салаха Абдеслама: він єдиний з безпосередніх організаторів та виконавців терактів залишився живим та був заарештованим.

Інші підозрювані звинувачуються в допомозі злочинам: надання зброї, авто, прихистку тощо. Це все – чоловіки, різного віку, походження, громадянства, частина з них перебувала в джихадистських таборах у Сирії. Відповідальність за теракти 13 листопада 2015 року взяла на себе ІДІЛ.

Наскільки варто сподіватися від Абделслама сенсаційних зізнань? Представники французького судочинства мають стосовно цього великі сумніви. "Я ніколи не бачив жодного терориста, який би повністю пояснив свої дії перед присяжним судом,  – зазначив у інтерв”ю радіо France Inter прокурор з питань антитероризму Жан-Франсуа Рікар. – Вони або мовчать, або висловлюють розпливчасті аргументи, або виголошують ідеологічні гасла. Мені завжди було прикро з цього”.

Читайте також: Париж. Територія невпевненості

Інший впливовий щоденний французький часопис Le Monde наголошує, що провідним питанням, над яким працюватимуть правники в перший період слухань, буде мотивація Салаха Абдеслама, який в останню хвилину викинув до смітника свого паска з вибухівкою та не здійснив запланований теракт. « Він передумав, чи пасок з вибухівкою не спрацював? – розмірковує автор публікації в Le Monde. – Йдеться про дисфункцію чи про свідому відмову від дії? У період, коли підсудний переховувався від слідства, він озвучував обидві версії. Навіть якщо фізично Салах Абдеслам нікого не вбивав, його звинувачують у “вбивстві та замаху на вбивство, в складі організованого злочинного угрупування терористичної направленості.” Абделслама вважають “співучасником злочину”, оскільки він брав безпосередню участь у підготовці терактів. Йому загрожує довічне ув”язнення.”

Газета Libération нагадує, що теракти, що відбулися понад 6 років тому, “були замислені в Сирії, підготовлені в Бельгії та здійснені у Франції. До операції застосовувалася складна, продумана логістика.”. Телесюжет каналу LCI звертається до архівних кадрів того трагічного вечора. “ Три групи, кожна з яких складалася з 3 осіб, здійснили напади на кілька об”єктів: театр Батаклан, Стад де Франс, тераси кафе та ресторанів у центрі міста… Один з них, Салах, викинув свій пасок з вибухівкою до смітника у передмісті Монруж, так ним і не скориставшись. Експерти виявили технічну проблему, коли ж сам терорист казав пізніше, ніби свідомо передумав здійснити теракт”, – відновлює хронологію  LCI.

Часопис Les Échos публікує репортаж з судової зали, яку спеціально збудували під слухання про теракти 2015 року. « Величезна кімната, оформлена як куб без вікон, облицьований світлим деревом, ідеально чиста, бездоганна, вражаюча, – розповідає Les Échos. – Дух світського собору, й водночас – храм безпеки, оскільки необхідно було організувати спеціальний маршрут, щоб не дозволити обвинуваченим терористам, за якими здійснюється особливо ретельний нагляд, перетинатися з іншими затриманими, котрі відвідуватимуть Палац правосуддя у той самий час.”

Читайте також: Експансія люті

Les Échos  зазначає, що для завершення цього надзвичайного проекту витрачено 7,5 мільйонів євро та 18 місяців часу. “15 м завширщки і 45 завздовжки, – це найбільша зала суду, коли -небудь побудована, – пише часопис. – Вона може вмістити 550 осіб, включно з обвинуваченими та їхніми адвокатами, понад півсотні суддів, службовців та конвоїрів.”

Радіо France Bleu поширило інтервэю з молодою жінкою, Ліндою, мешканкою Гавру, якій пощастило вижити в Батаклані. “Не знаю, в якому душевному стані я опинюся, коли почнуться слухання,” – зізналася Лінда напередодні слухань. Вона приїхала до Парижа, бо сподівається краще зрозуміти події того вечора. Її спогади перемежовуються з провалами в пам”яті, але група "Eagles of death metal", яка тоді грала на сцені, їй так само подобається. Лінда навіть відвідала інший концерт цієї групи, пізніше. Але саме ту пісню, яка лунала, коли терористи увірвалися до концертної зали, вона слухати не може. Жінка не знає, чи схоче, зможе й відчуватиме потребу відстежувати судовий процес упродовж восьми місяців.

Попередньо планується, що суд оприлюднить свої висновки в травні 2022.