Світ

  ▪   Алла Лазарева
  ▪   Париж

Париж. Територія невпевненості

Від терактів у Парижі загинули щонайменше 127 осіб, дві з половиною сотні поранено, з них майже сто — у дуже важкому стані. Це поки що все, що ми можемо казати з упевненістю. Решта інформації — відносна, суперечлива та потребує уточнень. Інтуїція підказує, що пекельна мильна опера лише почалася, і попереду в нас — ще кілька серій в жанрі трилера на геополітичні теми

“Саме тут, поряд із “Стад де Франс”, загинули 4 особи, з них троє - терористи, - повідомив Тиждень.ua один з поліцейських з охорони стадіону. - Он, бачите ту стіну, навпроти “Макдональда”? Вона сильно заплямована кров’ю. Саме там камікадзе стратив себе і поранив кількох осіб. На жаль, пропустити ближче ані вас, ані інших журналістів не можу: з ночі тут працюють експерти-криміналісти. Поки вони не закінчать, ми мусимо тримати периметр.”

Невідомо, кого більше біля “Стад де Франс” - поліцейських чи представників світової преси. Офіційної комунікації майже нема. Цифри — непевні, вся інформація повідомляється, по краплині, в умовному нахилі. Колеги нудяться, вкотре обходять довкола стадіону, шукаючи або свідків, або можливості потрапити в середину й поспілкуватися з експертами.

 Читайте також: Експансія люті

Перехожих майже нема, автівок теж небагато, охочих спілкуватися з пресою — ще менше. У повітрі — не те що страх, а якийсь ступор. Та світ не без балакучих. “Я приїхав з південної околиці Парижа по свій автомобіль, - розповів Тиждень.ua Бертран, привітний чоловік років сорока. - Ми з другом якраз зайшли щось попоїсти в “Квік”, де потім був теракт. Самого вибуху ми, на щастя, не бачили, бо вже зайшли на трибуни. Десь через десять хвилин після початку матчу почули вибухи. Подумали, що то петарди чи щось схоже, з арсеналу фанатів. Але коли зауважили дивний рух біля урядової ложі, не стільки зрозуміли, як відчули, що треба негайно йти. Ми не додивилися матч. До машини нас не підпустили. Все було перекрито. Я тепер весь час думаю: може, сидів у “Квіку” за сусіднім столиком із камікадзе? Це дуже дивне відчуття. Буцімто сама смерть зачепила тебе крилом і передумала”.

Бертран, один зі свідків трагедії на "Стад де Франс"

Згідно з повідомленнями більшості французьких медіа, відповідальність за сім терористичних актів взяла на себе Ісламська держава. Ця версія подій збігається зі свідченнями тих, кому вдалося втекти від розстрілів у театрі “Батаклан”. “Терористи вигукували “Аллах акбар!” - та казали, що це — розплата за дії французького уряду в Сирії”, - так, принаймні, розповіла телеканалу France 2 в прямій трансляції з місця подій жінка, яку не показали та не назвали, імовірно, з міркувань безпеки.

Силові структури практично з перших годин кривавих подій почали казати про слід ІДІЛ. Президент Франсуа Олланд у першому ж своєму зверненні в прямому ефірі також висловив майже впевненість, що терористичні операції “організовано з території Сирії”. Франція з півтора місяці тому долучилася до повітряних ударів по позиціях Ісламської Держави. У той же час, Франсуа Олланд категорично відмовився співпрацювати з диктатором Башаром Ассадом, якого затято просуває до антитерористичної коаліції Путін. Цілком логічним виглядає, що ІДІЛ міг би зважитись помститися Парижу, спробувати застрашити французів та змусити їх вимагати від свого уряду негайно припинити бомбардування.

Читайте також: Все пробачено?

Але — це лише одна з можливих версій. Французька поліція заявляє про “вісім терористів, яких було нейтралізовано”. Чи це всі? “Міністерство внутрішніх справ не дає чіткої відповіді, чи кількість убивць обмежується тими “вісьмома братами, котрі мали на собі пояс шахідів та зброю”, про яких йдеться в заяві Ісламської Держави, або ж деяким вдалося сховатися та втекти”, - пише часопис Liberation.

Бракує інформації і про самих нападників. Точно встановлено особистість одного, який розстрілював людей у театрі. Він мав французьке громадянство й перебував на обліку спецслужб. Хто інші сім, нейтралізованих французькою поліцією, поки що невідомо. Так само не вдалось дізнатися, ким були три камікадзе, які стратили себе в двох кроках від “Стад де Франс”. “Очевидно, ці смертники сподівалися здійснити хаос та спричинити до евакуації всіх глядачів матчу, - припустив у розмові з Тиждень.ua поліцейський з охорони стадіону. - Тоді б здійнявся хаос, і напевне, інші люди мали б відкрити вогонь по тих, хто тікав би в паніці. Але щось у них не залагодилося”. Охоронець порядку наголосив, що йдеться виключно про його власну думку: “Це лише припущення. Точної інформації вам треба буде почекати.”

Поліцейські здебільшого утримуються від коментарів

Непевність, сумніви, багато запитань, що залишаються без відповідей... Дуже впадає в очі, як вправно та наполегливо використовує теракти Кремль. Про “співчуття” та “пропозицію допомогти”, озвучені Путіним, радіо France-info розповіло, мабуть, не один десяток разів. Брак професіоналізму чи ефективність кремлівської мережі впливів? Точної відповіді не дасть ніхто. Об’єктивно ситуація дуже вигідна Росії, бо дозволяє, вже на нових умовах, запропонувати свою співпрацю в боротьбі з дикунським ІДІЛом. І Москва користується з нагоди на повний зріст. Чи й надалі Франсуа Олланд не бажатиме йти на переговори з Ассадом? Хто знає... Вже зрозуміло, що відмова від такої співпраці даватиметься президенту значно важче.

“Не виходьте без потреби з дому”, - радять по радіо та телебаченню офіційні особи. Хтось так і робить. Але більшість парижан нехтують страхом. Часто — на рівні принципу, щоб не поступатися тим, до кого відчуваєш лиш гнів та зневагу. Люди приносять квіти до місць, де відбулися теракти, роблять закупи, працюють, ходять у гості. Життя триває, навіть якщо необхідних відповідей знаходимо краплі, а питань – море.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.