У МЗС РФ кажуть, що не порушували Будапештського меморандуму, бо не погрожували Україні ядерною зброєю

1 Квітня 2014, 20:20

"Росія на саміті ОБСЄ в Будапешті в 1994 році і під час заходів "на полях" цього саміту не брала на себе зобов'язання примушувати частину України залишатися в її складі проти волі місцевого населення, а положення Будапештського меморандуму не поширюються на обставини, що стали наслідком дії внутрішньополітичних або соціально-економічних чинників", – йдеться у заяві.

На думку МЗС РФ, "втрата Україною територіальної цілісності стала результатом складних внутрішніх процесів, до яких Росія та її зобов'язання щодо Будапештського меморандуму відношення не мають".

Також у заяві наголошується, що Росія дотримується передбачених у Будапештському меморандумі зобов'язань щодо поваги до суверенітету України, "чого не можна сказати про політику західних країн, які під час подій на "майдані" цим суверенітетом відверто знехтували".

"Одночасно з меморандумом було ухвалено спільну заяву керівників Росії, Великої Британії, США і України, в якій серед іншого, підтверджувалася значимість зобов'язань в рамках ОБСЄ, покликаних протидіяти зростанню агресивного націоналізму та шовінізму. Українська сторона ці зобов'язання не виконала і впродовж багатьох років сприяла зростанню вкрай агресивного націоналізму", – йдеться у заяві.

"Спільним елементом Будапештського меморандуму і концепції "негативних гарантій" в класичному її розумінні є тільки зобов'язання не застосовувати і не загрожувати застосуванням ядерної зброї проти неядерних держав", – заявили в МЗС РФ,  нагадавши, що ніхто не погрожував Україні застосуванням ядерної зброї.

"Заяви про те, що дії Росії "підривають" режим ядерного нерозповсюдження, неспроможні і недобросовісні", – вважають у відомстві.

Як відомо, раніше в МЗС РФ переконували, що США і ЄС порушили Будапештський меморандум, не захистивши екс-президента Віктора Януковича.

Нагадаємо, що в 1994 році Україна добровільно відмовилася від третього за розміром арсеналу ядерної зброї під гарантії недоторканності своєї території та суверенітету. Гарантами виступили США, Велика Британія та Російська Федерація. Пізніше до цього меморандуму приєдналися Франція і Китай.

18 березня Росія фактично анексувала частину території України, коли в Кремлі було підписано так званий «договір» про прийняття до складу РФ Криму і Севастополя. Документ підписали президент РФ Владімір Путін і нелегітимний прем'єр-міністр Криму Сергій Аксьонов, голова розпущеного Верховною Радою України парламенту Криму Володимир Константинов, а також «уповноважений представник міста Севастополь» Олексій Чалий.