Міжнародний Суд ООН зобов’язав Російську Федерацію забезпечити дотримання своїх міжнародно-правових зобов’язань на період розгляду позову України. Про це йдеться у заяві Міністерстві закордонних справ України з приводу рішення Міжнародного суду ООН у справі за позовом України проти Росії.
У МЗС пояснили, що згідно з рішенням суду Російська Федерація в окупованому Криму має:
- Утримуватись від збереження або застосування нових обмежень на права кримськотатарської спільноти зберігати свої представницькі інституції, включаючи Меджліс кримськотатарського народу.
- Забезпечити доступ до освіти українською мовою.
Читайте також: З'явився повний текст першого рішення суду ООН щодо позову України проти Росії
Що стосується рішення в частині застосування Міжнародної конвенції про протидію фінансуванню тероризму, у дипломатичному відомстві відзначили такі важливі його елементи:
- Суд підтвердив наявність спору між Україною та Російською Федерацією щодо застосування Конвенції;
- Суд визнав дотримання Україною необхідної досудової процедури;
- Суд визнав наявність своєї попередньої (prima facie) юрисдикції щодо цього спору.
«Важливим також є те, що Суд очікує від Російської Федерації та України, як сторін мінського процесу, реалізації індивідуальних та спільних заходів з метою повної імплементації «Комплексу заходів щодо виконання Мінських угод». Суд також зобов’язав обидві сторони утримуватись від дій, які б погіршували бо розширювали предмет спору, або ускладнювали його розв’язання», – йдеться у повідомленні.
Крім того, в МЗС наголосили, що очіікують, що Російська Федерація невідкладно і повною мірою виконуватиме рішення суду та припинить порушення міжнародного права по відношенню до України.
«Наступний етап – розгляд справи по суті, в рамках якого Україна представить усі необхідні докази для притягнення Росії до відповідальності за порушення своїх міжнародно-правових зобов’язань», – наголосили у відомстві.
Читайте також: Україна та Росія у Міжнародному суді ООН: процедура, попередження та перспективи
Нагадаємо, 19 квітня суд у Гаазі запровадив тимчасові заходи проти Росії для захисту кримчан, зокрема, суд зобов'язав Росію забезпечити роботу Меджлісу кримськотатарського народу. При цьому суд ООН відмовив у тимчасових заходах щодо Росії за конвенцією по боротьбі з тероризмом. Суд зауважив, що Україна не надала доказів "на цьому етапі розгляду, які б демонстрували належним чином, що ці елементи є правдоподібними".
Президент України Петро Порошенко назвав таке рішення Міжнародного суду ООН багатообіцяючим.