Віце-міністр закордонних справ України Василь Боднар повідомив, що зараз триває підготовка чергової зустрічі польсько-української міжурядової комісії, покликаної вирішити складні історичні питання.
Міжнародна комісія, у якій з польського боку головує віце-прем’єр Пйотр Ґлінський, а з українського віце-прем’єр Павло Розенко, зустрічалася в лютому у Варшаві. Тоді порозуміння досягти не вдалося.
Чергова зустріч, за неофіційною інформацією, мала відбутися у квітні, однак, як зазначив віце-міністр Боднар, підготовка до переговорів триває надалі. Він зазначив, що декотрі установи, в тому числі Інститути національної пам’яті обох країн, мають ще попрацювати один з одним, аби розробити прийнятний для обох сторін формат вирішення складних питань, щодо яких немає одностайності. Це, як він підкреслив, проблема пам’ятників жертвам та їхньої ексгумації, а також теми, пов’язані з внесенням змін до польського Закону про Інститут національної пам’яті.
Україна призупинила ексгумацію польських жертв на своїй території після того, як у Грушовичах неподалік Перемишля було знесено нелегальний пам’ятник УПА. Також на берегах Дніпра було негативно сприйнято внесення поправок до польського Закону про Інститут національної пам’яті.
Нагадаємо, 12 квітня голова Інституту національної пам'яті Польщі Ярослав Шарек повідомив, що відновлення співпраці з українським Інститутом пам'яті стане можливим після виконання Україною низки вимог, а саме – проведення пошукових робіт, а також ексгумацію жертв та будівництво меморіалів на місцях загибелі поляків.
3 квітня Міністерство закордонних справ Польщі спрямувало українській стороні ноту протесту через спалення польського прапора перед посольством у понеділок, яке сталося 2 квітня в Києві.
Раніше польський закон про Інститут національної пам’яті, що передбачає покарання за заперечення злочинів українських націоналістів, а також штрафи і тюремні терміни за публічні заяви про причетність поляків до Голокосту, набрав чинності 1 березня.
Як повідомлялося, президент Польщі Дуда підписав ухвалені парламентом поправки до закону про Інститут національної пам'яті, який криміналізує вислови про деякі історичні події. У ньому також передбачено кримінальну відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків.
Положення закону викликали протести в Україні та Ізраїлі, а також стурбованість у США та Франції.
20 квітня консул Сполучених Штатів Америки в Кракові Томас Зіа заявив, що Вашингтон докладе зусиль, щоб польсько-українські відносини покращилися.