У Криму видали посібник для учнів, в якій татар називають поплічниками нацистів

26 Липня 2013, 16:43

Урочиста презентація "Книги пам'яті Східного Криму "Просили пам'ятати"  мала відбутись 25 липня у актовому залі Кіровської райдержадміністрації Криму,  однак була перенесена через хворобу одного з авторів.

Упорядниками книги виступили місцеві жителі, краєзнавці  Володимир і Марія Ширшові.

В одній з глав книги кримських татар звинувачують в допомозі німцям під час  Другої світової війни. Зокрема, автори назвали "пособницею окупантів"  розвідницю Аліме Абденнанову, яка після катувань була розстріляна фашистами.

Видання отримало підтримку спонсорів та місцевої влади – з районного бюджету виділили  15,5 тис грн.

Кримський історик Рефік Куртсеїтов, вивчивши 480 сторінок книги, вказав, що у виданні наводяться не підтверджені факти і "міфічні цифри про колабораціонізмі кримських татар".

У той же час перший заступник голови Меджлісу, депутат Верховної Ради Криму Рефат Чубаров назвав книгу – "тенденційною підбіркою раніше опублікованих матеріалів, покликаних виправдати депортацію кримськотатарського народу".

Чубаров сказав, що звернувся до голови Кіровської райдержадміністрації Олега Гордєєва, який написав вступне слово до видання, з попередженням, що частина матеріалів у цій книзі не тільки суперечить історичним фактам, а й свідомо сфальсифікована.

Він також повідомив, що представники кримськотатарської громади  готують звернення до органів прокуратури з вимогою дати правову оцінку діям авторів книги, а також посадових осіб, які використовували державні кошти на її тиражування та розповсюдження.

У той же час місцева влада заявляє, що видання суперечить їх очікуванням. Як сказав голова Кіровської районної ради  Михайло Іванов, наразі всі 1200 примірників книги, які повинні були поширені в школах району – арештовані.  

Іванов ствердив, що зміст книги шокував і голову Кіровської райдержадміністрації Олега Гордєєва. "Коли Гордєєв вперше відкрив книгу, у нього очі попливли вгору. Для чого?! Тим більше, це його думка і не більше. Для нас з Гордєєвим неприємна ця ситуація", – сказав Іванов.