Про це йшлося на слуханнях Комітету Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, що відбулися у середу, 29 лютого, пише газета «Коммерсанть-Украина».
На розширене засідання комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності були запрошені близько ста осіб – переважно представники наукових кіл, правоохоронних органів і адвокати.
«Сьогодні надзвичайно важлива подія: ми будемо аналізувати стан підготовки до другого читання нового Кримінально-процесуального кодексу, який, по суті, є малою Конституцією», – відкрив засідання глава комітету Віктор Швець («БЮТ-Батьківщина»).
Швець попередив, що після прийняття документа в першому читанні було запропоновано понад 3 тис. поправок до нього, причому деякі з них повністю міняють суть законопроекту. Закінчуючи вступне слово, глава комітету несподівано поскаржився на недосконалість вітчизняної судової системи.
«Який би прекрасний кодекс ми не прийняли, він не буде працювати без досконалої системи правосуддя», – резюмував він.
За словами судді Конституційного суду у відставці Миколи Козюбра, в документі зафіксована «надмірна роль прокуратури в дізнанні і досудовому слідстві».
«Згідно Конституції, прокурор повинен наглядати за дотриманням слідчим законів, а не давати йому вказівки», – обурився Козюбра.
«Документ дуже позитивний, він враховує європейський досвід і позитивно сприймається міжнародним співтовариством. Оскільки скасовується інститут додаткового розслідування, правоохоронні органи повинні будуть збільшувати свою майстерність – потрібно буде нарощувати їх фінансування, забезпечувати новітньою технікою…», – виголосив перший заступник голови комітету з питань правової політики Сергій Гусаров (Партія регіонів).
Наприкінці слухань Швець заявив, що Комітет прислухається і врахує всі позитивні рекомендації перед винесенням документа на розгляд в сесійній залі.
Нагадаємо, президентський проект КПК був прийнятий Радою в першому читанні 9 лютого. Робота над документом велася півтора року і проходила під керівництвом радника президента-керівника головного управління з питань судоустрою адміністрації президента Андрія Портнова. Документ повністю змінює існуючу модель кримінальної юстиції – прокурор фактично стає керівником слідства і відповідає за весь процес: від початку розслідування до винесення вироку в суді. Серед іншого проект нового КПК передбачає можливість розгляду кримінальних справ судом присяжних.