У Харкові збудують новий ядерний реактор

11 Лютого 2012, 19:47
Ядерний реактор, який у науковій документації називають «дослідницькою ядерною установкою», має з’явитися в Харкові згідно з домовленостями президентів США й України. Два роки тому Америка зобов’язалася вивезти з України  високозбагачений уран, взамін дати низькозбагачений та виділити майже 50 млн. доларів на будівництво в Харкові ядерної установки на базі Харківського фізико-технічного інституту (ХФТІ).
 
Як повідомив DW заступник генерального директора інституту Іван Карнаухов, будівництво почнеться скоріш за все навесні, як тільки інститут отримає відповідну ліцензію. Карнаухов підкреслив «надзвичайну важливість цього проекту»: «Ми забезпечимо цілу країну медичними радіоізотопами для діагностики та лікування. Будемо відпрацьовувати найбільш безпечну для пацієнтів методику лікування онкологічних захворювань. Ця терапія набагато краща, ніж кобальтові та електроні «пушки», які тільки вбивають живі тканини».
 
Ще торік проти будівництва цієї установки виступили низка екологічних та громадських організацій. Проте будівництво таки було затверджено на громадських слуханнях, куди екологів не пустили і відповідно навіть не вислухали їхню думку. «Сфальсифікованими» вважає ці слухання і кандидат фізико-технічних  наук Анатолій Копеліович. Про це він ще тоді повідомив Академію наук України у своєму відкритому листі. Науковець заявив, що він «обома руками» за розвиток вітчизняної ядерної фізики: «Однак у мене як у фахівця є багато питань до колег. Приміром, щодо радіоактивного забруднення. Як вони збираються його ліквідувати?»
 
Заступник директора ХФТІ сказав, що радіація від установки  буде, але «нижча навіть за існуючі норми»: «Наш звіт про вплив на навколишнє середовище схвалили. Є висновок санітарної служби України про відповідність усім нормам та вимогам законодавства». Проте оприлюднювати усі документи, як того постійно вимагають екологи, в інституті поки не збираються. «Ми ж там описуємо установку. Це ж путівник для терористів», – аргументував  Карнаухов.
 
Натомість координатор проекту «Екологічні ініціативи» Юлія Юдіна закликає науковців подумати хоча б про мешканців мікрорайону, посеред якого з’явиться ця установка. «Згідно із законом про ядерну безпеку, люди мають постійно отримувати звіти про вплив на навколишнє середовище та отримувати відповідну компенсацію», – наголосила експерт.
 
Крім того, як повідомляв Тиждень, 9 лютого, Верховна Рада дозволила будівництво централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) у Чорнобильській зоні відчуження.