У Харкові “полювання на Лєнінів”: у вересні впали чотири монументи

29 Вересня 2014, 17:16

Харків

Після відзначення Дня Незалежності, 25 серпня у Харкові повалили Лєніна на вулиці Механізаторів, що поблизу заводу ХТЗ та Орджонікідзевського райсуду.

Наступного дня, 26 серпня у харківському мікрорайоні Баварія обезголовили інший пам’ятник Лєніну. Окрім того, саму голову розтрощили поблизу постаменту. Міліція відкрила провадження за фактом "руйнації об’єкта культурної спадщини". Мер Харкова Геннадій Кернес визвався відновити усі зруйновані «пам’ятки культури».

12 вересня "лєнінопад" у Харкові продовжився.

Поблизу Орджонікідзевського райсуду міста вдруге пошкодили відновлений після 25 серпня монумент. Невідомі вночі під'їхали на автомобілі, накинули троси на пам'ятник, повалили його та за кілька хвилин зникли.

Водночас, голова райдержадміністрації Ольга Вельможна запевнила, що монумент відновлять.

Другого Лєніна тієї ночі знищили у Карповському саду Жовтневого району міста. Голова адміністрації цього району Тетяна Цибульник зазначила, що тільки 10 вересня завершили попередній ремонт монументу, але також пообіцяла вдруге відновити "Ілліча".

24 вересня у Харкові повалили та намагалися відпиляти голову на пам’ятнику ще одному відомому діячеві комунізму – Фьодору Сєргєєву (Артему), який був засновником так званої Донецько-Криворізької Радянської Республіки у 1917 році.

28 вересня «Лєнінопад» підібрався до найбільшого монументу вождю світового комунізму в Україні на площі Свободи у Харкові. Активісти, які взяли участь у проукраїнській акції в місті вдень, увечері зайнялися поваленням пам’ятника. Спочатку міліція відкрила провадження за ч.2 ст.298 Кримінального кодексу (знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини), але згодом опублікували розпорядження голови Харківської ОДА Геннадія Балути про офіційний демонтаж пам’ятника. Після прибуття на місце техніки, 28 вересня о 22:30 Лєнін-гігант – упав.

Естафету повалення монументів вождю світового пролетаріату від Харкова перехопила область. Вже наступного дня, 29 вересня, скульптуру Лєніна повалили у райцентрі Дергачі.

Регіони

"Лєнінопад" в Україні крокував не тільки Харковом. Багато монументів постраждали у серпні.

У ніч на 15 серпня невідомі у Маріуполі завалили конкурента (за габаритами) харківському Леніну (харківський Лєнін – 8,5 м, маріупольський Лєнін – 8 м). Монумент знесли за допомогою тросів і авто.

На День прапора, 23 серпня активісти позбулися скульптури «Ілліча» у Сєверодонецьку на Луганщині. Монумент стояв на вулиці Радянській у центрі міста. Активісти причепили до пам’ятника троси та підігнали трактор, яким вдалося зірвати скульптуру з постамента.

Між тим, 4 вересня у Скадовську суд відмовив місцевій самообороні, мешканцям і депутатам міськради демонтувати пам’ятник Лєніну у місті.

За твердженням місцевих комуністів «нині, оцінюючи ситуацію в суспільстві, варто очікувати самовільне знесення пам’ятника Лєніну без будь-яких рішень суду».

У свою чергу, Іллічівська міськрада Одеської області 29 вересня на позачерговій сесії ухвалила рішення про офіційний демонтаж монумента Лєніну з міської площі імені Стребко. На його місці встановлять скульптурну композицію, присвячену пророку Іллі. "Вождя" ж планують відреставрувати, але куди його поставлять наразі не повідомили.

Читайте також: Донбас охопило падіння пам’ятників тоталітаризму