Режим НС в Жанаозені вводив указ президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва 17 грудня терміном на 20 днів. Пізніше глава держави продовжив дію НС до 07:00 (за часом Астани – 03:00 за київським часом) 31 січня 2012 року.
27 січня, звертаючись зі щорічним посланням народу Казахстану, Назарбаєв сказав, що «прийняв рішення не продовжувати режим НС в Жанаозені».
Як повідомлялося, 16-17 грудня в місті Жанаозені та селищі Шетпе Мангістауської області відбулися масові погроми і заворушення. У цілому загинуло 16 людей і понад 100 отримали поранення.
Було спалено будівлі міського та сільського акіматів, готелі, адміністративний будинок компанії «Озенмунайгаз». Знищено майно фізичних та юридичних осіб, спалено автомобілі, розграбовано банкомати, магазини, банки.
На сьогодні встановлено й арештовано шість організаторів заворушень. Крім того, виявлено 23 активних учасника й 11 осіб, що здійснювали погроми і грабежі.
До кримінальної відповідальності за перевищення повноважень під час придушення заворушень у Жанаозені притягнуто правоохоронців. Разом з тим до кримінальної відповідальності за розкрадання притягують нинішнього і колишнього акімів Жанаозена, а також низку керівників нафтокомпаній.
Нагадаємо, у зв'язку з введенням НС Конституційна рада Казахстану прийняла рішення про неможливість проведення виборів у Жанаозені. Однак, Назарбаєв наклав вето на це рішення.
Вибори до парламенту в Казахстані відбулися 15 січня. За результатами три партії подолали семивідсотковий бар'єр, у тому числі – партія президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва "Нур Отан".
США і ОБСЄ заявляли про значні порушення під час виборів. Це також спричинило акції протесту в Казахстані.