У Європі запідозрили, що Янукович свідомо саботує угоду про асоціацію

24 Жовтня 2011, 16:02

Учасник саміту  на умовах анонімності розповів, що з інформацією про ситуацію в Україні виступив президент ЄНП Вілфред Мартенс.

"За словами Мартенса, було докладено багато зусиль, але президент України ніяк на них не відреагував. Це був шок, що, не дивлячись на обіцянки, український президент потім зробив вигляд, що нічого не обіцяв. Він зруйнував нашу довіру і далі так продовжуватися не може. Позиція Україні кардинально змінилася", – переказало джерело агентства суть виступу президента ЄНП.

Як стверджує джерело, в ході виступу Мартенс виступив з пропозицією не парафувати в грудні Угоду про асоціацію, тому що "далі нема про що говорити". "Деякі лідери мовчки кивали і ніхто не заперечив – ніхто не взяв слова, щоб виступити проти", – описав ситуацію співрозмовник агентства.

Інше джерело в європейських дипломатичних колах звертає увагу на зміну переговорної позиції вищого політичного керівництва України. "Виглядає так, що українська сторона створює умови, в яких Європейський Союз буде виглядати стороною, що зірвала Угоду про асоціацію", – сказав він.

Дипломат пояснив, що має на увазі умову про надання перспективи членства, про що раніше заявив президент України. "Це – заздалегідь нездійсненна умова, і ви про це знаєте з самого початку ведення переговорів. З самого початку ми (ЄС) чітко заявили, що цей документ – не про перспективу членства. Це – саботаж", – підкреслив він.

"Справа не в особистості Юлії Тимошенко. Ви не розумієте або не хочете зрозуміти, що наша позиція – це не про неї, а про те, що рішення, прийняті урядом, прем'єром – це політичні рішення, за які не відправляють до в'язниці. Використовуючи вашу логіку, у в'язницю можна відправити практично будь-який уряд, будь-якого прем'єра будь-якої європейської країни ", – пояснює співрозмовник агентства.

Для ілюстрації цієї позиції дипломат навів кілька прикладів, сказавши, що не можна, наприклад, прем'єра Бельгії саджати у в'язницю за рішення уряду викупити банк (таке рішення було прийнято бельгійським урядом днями для порятунку від фінансового краху одного з банків – ред..), колишнього прем'єра Великобританії Тоні Блера – за виліт військ в Ірак та інші рішення.

"У вас же це можливо. В ЄС ми поділяємо і захищаємо одні цінності. І зараз склалася ситуація, коли ми з українцями розмовляємо різними мовами, навіть сидячи за одним столом. Але так довго тривати не буде – ЄС не поступиться своїми принципами, на яких, власне, він і побудований ", – резюмував дипломат.