Алла Лазарева головна редакторка «The Ukrainian Week, Edition Francaise», керівниця напрямку іномовлення, власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

У Європарламенті обіцяють “не робити подарунків Януковичу”

1 Грудня 2011, 21:14

Павел Залевський розповів Тижню, що під час затвердження резолюції про угоду з Україною не пропонувалися поправки та не лунали заперечення щодо необхідності її укласти. “Голосували не картками, а підняттям рук, – пояснив депутат Європейського парламенту. – Тож у залі було добре видно, наскільки більше було голосів“за” ніж “проти”.

“Ми працювали над цією доповіддю тривалий час, – зазначив пан Залевський. – Робота розпочалася відразу після арешту пані Тимошенко. Робота в комісіях була непростою. Довелося багато дискутувати з колегами, зокрема, під час останнього засідання в Парижі. Ми змогли переконати, що такий документ був би дійсно важливим для майбутніх відносин Європейського Союзу та України. ”

Польський депутат підкреслив, що резолюція звертається в першу чергу до Європейської Комісії. “Ми бажаємо, якщо це можливо, аби Єврокомісія до кінця цього року парафувала   угоду, – наголосив він. – Це означає, що парламент просить не ставити додаткових умов до підписання документу. Бо найважливіше сьогодні — це підтримати саму можливість демократичного розвитку в Україні. Надати українському суспільству позитивний сигнал”.

Резолюція вкотре закликає українську владу звільнити Юлію Тимошенко та дозволити їй узяти участь у виборах. Проте, документ не ставить підписання угоди у жорстку залежність від справи колишнього прем’єр-міністра України. “Ми вважаємо так, – пояснив пан Залевський. – Угоду треба будь-що парафувати якнайшвидше. Паралельно вимагатимемо свободу для пані Юлії, а також інших колишніх урядовців, які потерпають від політичних переслідувань.”

Співдоповдач до звіту, що став основою для резолюції Європарламенту, вважає, що нова угода запровадить “позитивну логіку та сприятиме визнанню України та її права на повноцінну європейську інтеграцію. Ця угода не буде подарунком Януковичу, але — інструментом демократизації та модернізації українського життя шляхом запровадження європейських стандартів”.

У Європейському парламенті сподіваються, що угода з ЄС “зміцнить в Україні нову, проєвропейську політичну логіку, призведе до позитивних змін”. Пан Залевський нагадав, що “сама Юлія Тимошенко просила не ставити укладання угоди в залежність від її особистої долі.” На його думку, “це доводить її здатність бути справжнім політиком, який мислить в категоріях національних інтересів України. Вона не хоче, щоб її країна втрачала час. І ми її в цьому розуміємо та підтримуємо. Бо якщо угоду не буде підписано, демократичні процеси в Україні можуть зупинитися.”

Співавтор доповіді про відносини з Україною каже, що хоча не всі європейські депутати були переконані, що Україна готова до угоди про асоціацію, прихильникам активнішої співпраці з Києвом вдалося зібрати більшість голосів. “Ця угода є доброю і для Європейського Союзу, і для України”, – наголосив він. Пан Залевський також припустив, що коли угоду буде підписано, Польща, на його думку, “досить швидко” ратифікує її в своєму національному парламенті.