У ЄС прокоментували заяву про намір України провести експертизу мовної статті закону про освіту

26 Вересня 2017, 18:48

У Євросоюзі вітають намір України передати на експертизу до Ради Європи положення про мови закону "Про освіту" з метою їх аналізу та отримання рекомендацій щодо імплементації цього законодавства. Про це заявила речниця Єврокомісії Майя Косьянчич, реагуючи на заяву уряду Угорщини щодо блокування європейської інтеграції України через мовні положення закону відносно національних меншин.

"Ми вітаємо заявлений намір українського керівництва подати запит щодо експертної думки від Ради Європи. Ця думка має бути належним чином взята до уваги, так само й щодо положень стосовно імплементації законодавства", – заявили в ЄС.

Косьянчич нагадала про міжнародні зобов’язання України у сфері виконання Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин, а також Європейської хартії регіональних мов та мов меншин.

У ЄС також відзначили доповідь Венеціанської комісії, де Україні рекомендовано збалансовано захищати регіональні мови та мови меншин.

Читайте також: "Холодна війна" через закон про освіту. Реакція України на рішення Угорщини блокувати зближення ЄС

Як повідомлялося, Угорщина вирішила блокувати будь-яке подальше зближення України та ЄС. Таке рішення стало відповіддю офіційного Будапешта на підписання президентом України Петром Порошенком закону "Про освіту".

Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич заявила, що розчарована відповідним наміром уряду Угорщини та закликала вислухати аргументи України щодо статті про мову викладання.

Раніше парламент Угорщини одноголосно схвалив резолюцію із засудженням українського закону про освіту,наголосивши, що він грубо порушує права угорців на Закарпатті. Також міністри закордонних справ Болгарії, Греції, Румунії та Угорщини заявили, що занепокоєні прийняттям в Україні нового закону про освіту й мають намір звернутися до Ради Європи і ОБСЄ. У свою чергу, для того, щоб підтвердити відсутність порушень міжнародних зобов'язань Україна готова направити до Ради Європи на експертизу мовну статтю закону про освіту.

Зазначимо, що закон України № 2145-VІІІ "Про освіту" передбачає, що представникам національних меншин України гарантується право на навчання в комунальних закладах для отримання освіти поряд із державною мовою відповідної національної меншини. Це право реалізується через класи (групи) з навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою.