У Грузії йде “війна підписів” за і проти Саакашвілі

9 Січня 2013, 12:32

На думку експертів, «війна підписів» призведе до серйозних наслідків, якщо Міхаіл Саакашвілі і прем’єр Бідзіна Іванішвілі не домовляться до жовтня, коли в країні пройдуть президентські вибори, пише «КоммерсантЪ-Украина».

Підписи під маніфестом «Міхаіл Саакашвілі – мій президент» збирають члени руху «Патріоти», багато з яких входять до коаліції НУО «За європейську Грузію».

«Ми, патріоти Грузії, починаємо рух на підтримку Міхаіла Саакашвілі, бо вважаємо, що до жовтня 2013 року він є законним президентом країни», – йдеться у маніфесті.

Ця акція – відповідь на кампанію коаліції НУО «Одностайність», яка вже зібрала мільйон підписів під вимогою негайної відставки президента.

«Одностайність» провела мітинг біля президентського палацу 5 січня, коли виповнилося рівно п’ять років із дня переобрання Саакашвілі на другий термін. Активісти хотіли вручити меморандум з вимогою відставки представникові адміністрації глави держави, але з резиденції до них таки ніхто не вийшов.

Як пояснив один із лідерів «Одностайності», екс-губернатор регіону Імереті Тимур Шашіашвілі, «шляхом хитрих поправок до конституції, Саакашвілі продовжив собі повноваження на цілих дев’ять місяців».

«Ми вважаємо ці поправки незаконними, а Саакашвілі перестане бути законним главою держави після січня, навіть якщо не подасть у відставку», –  наголосив він.

Організатори кампанії на підтримку президента вважають звинувачення надуманими, а вимогу про відставку – такою, що суперечить національним інтересам.

«Ми повинні припинити нарешті сумну і шкідливу традицію відставки президентів до закінчення терміну їхніх повноважень. Це завжди призводить до потрясінь і небажаних наслідків для країни», – зазначив один із лідерів коаліції «За європейську Грузію» Леван Чолокашвілі.

Експерти попереджають, що хоча обидві кампанії нікчемні з юридичної точки зору, вони можуть мати серйозні наслідки.

«Конституція не передбачає таких процедур за чи проти президента, як збір підписів. Все буде залежати від рішення прем’єра Іванішвілі, який, у свою чергу, враховує позицію Заходу, виступаючого проти дострокової відставки президента», – зауважив колишній ректор Дипакадемії Йосип Цинцадзе.

На його думку, якщо президент і прем’єр погодяться укласти мир до жовтневих виборів, Іванішвілі «не стане особливо педалювати тему відставки глави держави».

«Президент і прем’єр продовжують складну шахову партію. І якщо вкінці вони не погодяться на нічию, то кожен зможе використовувати мільйон підписів як аргумент у випадку переходу протистояння в гарячу фазу», – заявив експерт агентства GHN Ніка Імнаішвілі.