Він нагадав, що на попередніх зустрічах з представниками Бундестагу обговорювалися питання, щодо постачання російського газу і можливого створення тристороннього консорціуму щодо української ГТС. Враховуючи ситуацію, що склалася в Україні, ідея такого консорціуму, на думку Грачова, сьогодні "особливо актуальна", оскільки дозволяє вирішити можливі проблеми з транспортуванням газу через територію України, а також модернізувати українську ГТС.
"З німецької сторони навіть запропонували схеми з участю Deutsche Bank, що дозволяють у найкоротші терміни вирішити цю проблему, зокрема і модернізації труб…Я цю ідею підтримую. Вважаю, що таке рішення гарантувало б, насамперед, безперебійні поставки і модернізацію труб і постачання газу за відносно помірними цінами", – сказав Грачов.
За його словами, в консорціумі "могли б взяти участь великі німецькі енергетичні компанії, з української – Нафтогаз України або його наступник, з російської – Газпром, можливо, й інші енергетичні компанії".
Грачов нагадав, що "трохи більше половини" російського газу в Європу йде через територію України.
"І замінити це в короткі терміни нічим", – упевнений він.
"Звичайно, ми змушені будувати "Південний потік", але розуміємо, що це дуже дорого. І якщо доведеться повністю замінювати їм "українські труби", то це вже близько $30 млрд. Це дуже великі гроші, які ляжуть на споживача. З іншого боку, ми розуміємо, що Україні об'єктивно – а ми сподіваємося, що промисловість України збережеться, – потрібно близько 30 млрд кубометрів газу", – пояснив Грачов, які, зауважив він, можливо "найближчим часом Україні нічим буде оплачувати".
Така ситуація може призвести до несанкціонованого відбору європейського газу, в чому, за словами Грачова ні Росія, «ні Європа не зацікавлені».
"Але тоді, відповідно, самий хороший варіант, якщо ми укладаємо троїсту угоду щодо "українських труб". До речі, вони в основному в частині обладнання робилися німецькими фірмами – ті ж перекачувальні станції", – зазначив Грачов.
Як повідомлялось, у грудні, тодішній віце-прем'єр Юрій Бойко розповідав, що Україна пропонувала Росії створити консорціум з управління українською газотранспортною системою (ГТС) на "паритетних" умовах, але не отримала від РФ сигналу про готовність до цього.
Нагадаємо, Україна раніше неодноразово заявляла про необхідність формування тристороннього консорціуму з управління газотранспортною системою – за участю як Євросоюзу, так і Росії, але російська сторона не погоджувалася на таку пропозицію. Зокрема глава Газпрому Олексій Міллер раніше підкреслював, що "питання тристороннього консорціуму вже давно не є предметом переговорів між Газпромом і Нафтогаз України".