У декларації саміту Східного партнерства не буде “європейської перспективи” України

24 Вересня 2011, 11:25

Польща намагалася «проштовхнути» запис про «європейське призначення» шести країн, охоплених програмою Східне партнерство, аби надати їм хоча і віддалену, але реальну перспективу членства. Проте на це не погодилася частина держав ЄС, в тому числі Франція та Німеччина.

Відтак, декларація варшавського саміту, проект якої потрапив до ЗМІ, визнає «європейські прагнення» партнерів Євросоюзу, їхню поступову інтеграцію з ринком ЄС та обіцяє рухатися в напрямку безвізового режиму. Таке формулювання – це компроміс, – говорить джерело.

Судовий процес над екс-прем’єром Юлією Тимошенко схилив багато західних країн на чолі з Францією і Німеччиною до закликів заморозити переговори з Україною на тему Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі. Однак проект декларації саміту Східного партнерства передбачає оголошення про завершення цих переговорів до кінця 2011 року, чого добивалася Польща, яка в цьому півріччі головує в ЄС. Декларація також підкреслює, що аналогічні переговори наприкінці нинішнього року можуть розпочатися з Грузією і Молдовою.

Як зазначають експерти, «родзинкою» цього документу стане зобов’язування країн-учасників програми Східне партнерство ЄС дотримуватися прав людини, демократії, основних свобод та функціонування правової держави.

Нагадаємо, перший віце-прем’єр-міністр – міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій Клюєв упевнений, що «остаточна крапка» в переговорах Києва і Брюсселя щодо угоди про асоціацію буде поставлена під час саміту Україна-ЄС, проведення якого заплановане в Києві на 15 грудня нинішнього року.

Однак, як заявив комісар Європейського союзу з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле, в угоді про асоціацію між Україною і ЄС не буде закріплено перспективу членства України в Європейському Союзі.