У CБУ розповіли про особливості спецоперації з розшуку нідерландських картин

14 Квітня 2016, 19:29

Працівники Служби безпеки України знайшли чотири картини нідерландських художників ХVII-ХVIII cтоліття, викрадені у 2005 році з музею в місті Горн Королівства Нідерланди. Про це повідомив голова СБУ Василь Грицак. 

Після отримання відповідного запиту від голландських правоохоронців СБ України провела масштабну роботу з перевірки інформації про знаходження картин в Україні.

"Спецоперація відбувалася в десяти регіонах України протягом чотирьох місяців", – наголосив Грицак.

Спочатку правоохоронці встановили місцезнаходження двох картин, викрадених з музею. Витвори мистецтва були знайдені СБУ ще за тиждень до проведення у Нідерландах референдуму з підтримки асоціації Україна-ЄС. За словами Грицака, оприлюднення цієї інформації могло вплинути на результати голосування, але зірвати продовження операції. Ще дві картини СБ України знайшла безпосередньо в день проведення брифінгу.

Працівники спецслужби встановили, що викрадення організувало одне з міжнаціональних кримінальних угруповань, до якого входили вихідці з Донбасу. Операція з пошуку картин в Україні триватиме й надалі.

Усі картини згідно з нормами міжнародного права будуть повернуті до голландського музею.

Загалом з музею у Горні було викрадено двадцять чотири картини та сорок срібних стародавностей вартістю майже 10 мільйонів євро.

Тривають невідкладні оперативно-слідчі дії для притягнення до відповідальності всіх осіб, причетних до викрадення та збуту предметів живопису.

Нагадаємо, 14 квітня стало відомо, що Служба безпеки України знайшла чотири картини, викрадені у нідерландському музеї Westfries з міста Горн.

Як повідомлялося, у грудні 2015 року представники Музею Західної Фрісландії у Нідерландах дали прес-конференцію, під час якої повідомили, що витвори мистецтва, викрадені з установи 11 років тому, знайшлися на Донбасі, але «націоналістичне угрупування», яке наразі володіє ними вимагає €5 млн за повернення. Під час прес-конференції у зв’язку з утриманням картин називали імена лідера партії ВО «Свобода» Олега Тягнибока, екс-голови СБУ Валентина Наливайченка, а безпосереднім виконавцем «лідера батальйону ОУН» Бориса Гуменюка.