Росія, Україна і Єврокомісія підписали юридично зобов'язуючий тристоронній протокол, зафіксувавши домовленості щодо постачання в Україну російського газу протягом зимового сезону 2014-2015 років.
Крім того, Газпром і Нафтогаз підписали доповнення до контракту, зафіксувавши умови поставок російського газу в період до кінця березня.
Документ підписали глава Газпрому Алєксєй Міллер і глава Нафтогазу Андрій Коболєв.
"Сторони зобов'язуються повністю дотримуватися умови досягнутої угоди. Ніхто від перебоїв постачань газу не виграє. Необхідно поважати інтереси сторін", – сказав президент Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу на прес-конференції за підсумками тристоронніх газових переговорів.
Однак серед підписаних документів не було двостороннього протоколу між ЄК і Україною, що включає фінансові гарантії оплати російського газу.
Раніше російські переговорники заявляли, що весь газовий пакет буде підписаний тільки в тому випадку, якщо Україна і ЄК узгодять цей протокол.
"Насправді, мова йде про лист, який Єврокомісія направить Україні. Мова йде саме про певні фінансові гарантії, певних домовленостях ЕК та України", – сказав Міллер журналістам, відповідаючи на питання, чому двосторонній протокол так і не був підписаний.
Представники ЄС привітали досягнення домовленостей щодо газу.
За словами президента Єврокомісії Жозе Мануела Баррозу, кращого способу для нього завершити своє перебування на цій посаді немає.
Він висловив сподівання, що всі сторони будуть повністю дотримуватися умов досягнутої угоди.
Як зазначив єврокомісар з питань енергетики Гюнтер Еттінгер, Україна готова негайно сплатити 1,4 млрд боргу і ще $1,65 млрд – до кінця року.
За його словами, Україна зможе до кінця березня отримувати російський газ за ціною 385 за 1 тис. кубометрів або нижче.
"Україна отримає допомогу ЄС і МВФ у цьому році. Також ЄС і МВФ розглядають нову програму допомоги Україні на 2015 рік. Все це дозволить їй сплатити всі її рахунки за газ", – сказав Еттінгер.
Міністр енергетики України Юрій Продан, зі свого боку, зазначив, що підпис Єврокомісії під "газовим пакетом" буде гарантією його виконання.
Як повідомлялося, раніше уряд погодився затвердити текст тристоронньої угоди щодо постачання газу без внесення змін до нього.
Також нагадаємо, що Україна не відкликатиме позов до Стокгольмського арбітражу і остаточну вартість газувизначить суд.