НОВИНИ

Яценюк: Остаточну ціну на російський газ визначить Стокгольмський суд

Прем’єр-міністр наполягає на тому, що ціна на російський газ має бути на рівні $325 за тисячу кубометрів влітку та $385 взимку.

Остаточне рішення про ціну та умови поставок російського газу ухвалить Стокгольмський арбітражний суд, тому угода з РФ діятиме тимчасовою – лише півроку. Про це 30 жовтня під час засідання Кабміну заявив прем'єр-міністр Арсеній Яценюк. 

За його словами, підписання протоколу можливе лише на тристоронньому рівні – ЄС-Україна-РФ.

«Що стосується вже поставленого газу і оплати газу, що знаходиться в сховищах і був частково використаний: він буде оплачуватися за ціною 268 доларів за тисячу кубометрів», - заявив Яценюк. 

« $1,45 млрд буде сплачений у найкоротші терміни, одразу після підписання протоколу, залишок $1,65  млрд буде сплачено до кінця поточного року», - додав прем’єр.

«Якщо Росія порушить порядок ціноутворення і знову спробує виставити ціну у 500 доларів, як пропонувала раніше, то ми з Єврокомісією досягли згоди, що ЄК виступатиме гарантом виконання зобов’язань Росії по справедливій ціні, у тому числі через компенсацію ціни, якщо вона не відповідатиме трьохсторонньому протоколу», - наголосив Яценюк

Прем’єр наполягає, що ціна на російський газ має бути на рівні $325 за тисячу кубометрів влітку та $385 взимку. За останній квартал цього року Україна планує платити по $378, а за перший квартал наступного року – по $365.

При цьому він додав, що Україна не збирається відкликати з Стокгольмського арбітражу свій позов до Газпрому на $6 млрд. 

За словами Яценюка, за умовами нового протоколу, «подальше постачання газу здійснюється РФ за передоплатою в обсягах, які визначає Україна».

«Тому мене дивують питання щодо фінансових гарантій від України, яких очікує РФ. Україна зробить передоплату - газ мають поставити», - зазначив Яценюк. 

Він додав, що наразі в українських газових сховищах є 17 млрд кубометрів газу. Для проходження опалювального сезону, за його словами, треба ще п’ять мільярдів.

У даний момент, за його словами, Україна  «виживає і опалюється» виключно за рахунок реверсу газу з ЄС, зокрема – зі Словаччини. Яценюк уточнив, що 60% російського газу наразі замінили європейським.

За словами Яценюка, протягом останнього місяця Росія «активно шантажує Європу» шляхом зменшення поставок газу і створенням штучного дефіциту з надією зірвати реверс газу в Україну, однак їй це не вдалося.

Нагадаємо, раніше делегація Газпрому залишила тристоронні газові переговори, що почалися напередодні в Брюсселі, і повернулася до Москви. Представники російського газового монополіста чекають на врегулювання фінансових питань між Україною та Єврокомісією.

Попередньо планувалося, що переговори мали завершитися 29 жовтня о 19:00 за київським часом. Згодом стало відомо, що перемовини тривали до ранку.

 

 

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.