У середу, 13 листопада, голова Євроради Дональд Туск відповів французькому президенту Емманюелю Макрону щодо ідеї перегляду позиції щодо Росії. Про це Туск сказав перед студентами Європейського Коледжу в бельгійському Брюгге з нагоди початку нового навчального циклу.
«Коли я чую слова Макрона, що ми маємо переглянути нашу позицію щодо Росії і поновити стратегічні відносини з нею, я лише можу висловлювати надію, що це не трапиться ціною наших спільних переконань щодо європейського суверенітету. Наша жорстка та змістовна позиція по Росії була першим висловленням, – так чітко і одностайно, – нашого суверенітету», – сказав Туск.
Також Туск пригадав Макрону його нещодавне інтерв’ю журналу The Economist, де французький президент заявив про необхідність відновлення стратегічного діалогу з Москвою.
«Президент Франції нещодавно заявив, що згоден в цьому питанні з прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном та розраховує, що останній переконає поляків змінити своє ставлення до Росії», – нагадав Туск і додав: «Але не мене, Емманюелю».
Туск поскаржився, що йому доводилося майже щотижня нагадувати, що Росія є не стратегічним партнером Євросоюзу, а його стратегічною проблемою. За це багато хто називав його «фанатиком однієї ідеї», зазначив Туск.
«Стратегічною метою Путіна було не тільки повернути контроль над територіями колишнього Радянського Союзу, а й систематично послаблювати ЄС, провокуючи внутрішні розбіжності», – сказав Туск.
Він додав, що поділяє мрію Макрона щодо суверенної Європи.
«Переконаний, що ми здатні зробити це, але лише за умови, що ми будемо діяти, як суверенні. Не так, як це було нещодавно у випадку із розширенням ЄС. Не буде ніякої суверенної Європи, без стабільних Балкан, інтегрованих з рештою континенту. І не буде суверенної Європи без незалежної України», – резюмував він.
Нагадаємо, 1 жовтня у Страсбурзі Макрон під час виступу на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи повністю підтримав повернення російської делегації до ПАРЄ. За його словами, «російський народ максимально близький до європейського».
7 листопада Макрон у тому ж таки інтерв’ю The Economist заявив про «смерть мозку НАТО». Він також повідомив про намір переглянути відносини з Росією, уточнивши, що процес відновлення діалогу з Москвою може зайняти близько десяти років. «Якщо ми хочемо побудувати світ в Європі, відтворити європейську стратегічну автономію, нам потрібно змінити нашу позицію щодо Росії», – сказав Макрон.