“Це напад на сувернітет Британії”. Трамп, Мей, Меркель та Макрон зробили спільну заяву про хіматаку Росії

15 Березня 2018, 16:13

Сполучені Штати Америки, Німеччина, Франція та Велика Британія опублікували спільну заяву, у якій стверджують, що відмова Росії відповісти на  питання уряду Сполученого Королівства щодо отруєння колишнього шпигуна Сєргея Скріпаля та його доньки є додатковим доказом її відповідальності. Про це йдеться в офіційній заяві лідерів держав на сайті німецького уряду.

 

Зокрема, Дональд Трамп, Тереза Мей, Ангела Меркель та Еммануель Макрон зазначили, що військову нервово-паралітичну речовину, розроблену в Росії, вперше використано для нападу в Європі з часів Другої світової війни.

 

"Це є нападом на суверенітет Сполученого Королівства. Така практика явно порушує положення Конвенції про хімічну зброю і міжнародне право. Це загрожує всій нашій безпеці", – йдеться у заяві.

 

Так, Сполучене Королівство детально розповіло своїм союзниками, що Росія, найімовірніше, несе відповідальність за дану атаку.

 

"Відмова Росії відповісти на законні питання уряду Сполученого Королівства є додатковим доказом її відповідальності. Ми закликаємо Росію прокоментувати будь-які питання, пов'язані з нападом у Солсбері", – йдеться у заяві.

 

Крім цього,  лідери наголосили, що РФ повинна розкрити програму "Новачок" Організації із заборони хімічної зброї (OPCW).

 

"Наші побоювання посилюються в умовах минулих випадків безвідповідальної поведінки Росії у інших сферах. Ми закликаємо Росію виконати свої обов'язки члена Ради Безпеки ООН, підтримувати міжнародний мир і безпеку", – закликали світові очільники.

 

Раніше Міністр оборони Великої Британії Гевін Вільямсон, відповідаючи на питання про можливі обмежувальні заходи щодо Росії, заявив, що Москві варто "відійти і заткнутися"

 

Відтак, у Великій Британії експерт з питань хімічної зброї Хеміш де Бреттон-Гордон заявив, що нервово-паралітична речовина "Новачок" була виготовлена у російському місті Шихани (Саратівська область), де знаходиться військовий науково-дослідницький центр РФ. 

 

Велика Британія вирішила заблокувати російський проект заяви Ради безпеки Організації Об'єднаних Націй для преси щодо отруєння колишнього шпигуна Сєргєя Скріпаля та його доньки. 

 

У свою чергу, у Білому домі заявили про солідарність з Великою Британією щодо відповідальності Росії за використання нервово-паралітичної речовини  проти колишнього шпигуна Сєргєя Скріпаля та його доньки.

 

Водночас прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей заявила, що країна шукає інші країни для постачання газу в рамках обмежувальних заходів проти Росії через отруєння нервово-паралітичною речовиною колишнього шпигуна Сєргєя Скріпаля та його доньки у Солсбері.

 

14 березня прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей заявила, що Лондон призупиняє усі контакти з Росією через можливу причетність Москви до отруєння.

 

Нагадаємо, 5 березня у Великій Британії, у графстві Вілтшир, 66-річний громадянин Росії Сєргєй Скріпаль потрапив з важким отруєнням до лікарні. Разом з ним була його донька. Відомо, що Скріпаль є колишнім російськими шпигуном, який був засуджений в Росії за шпигунство на користь Британії. Голова міжнародного комітету палати громад Том Тугендхат заявив, що отруєння колишнього російського шпигуна Сєргєя Скріпаля містить всі ознаки причетності Росії.

 

Зокрема раніше британське видання The Guardian повідомило, що слідство з розслідування інциденту з російським агентом Скріпалем і його дочкою в Солсбері вважає, що для їхнього отруєння був використаний нервово-паралітичний газ. Крім того, стало відомо, що Федеральна служба безпеки РФ раніше використовувала речовину, якою був отруєний колишній російський шпигун Сєргєй Скріпаль. Спецслужба Росії використала сильнодіючий синтетичний наркотик фентаніл, дія якого значно сильніше за дію героїну, під час штурму захопленого терористами театрального центру в Москві на Дубровці в 2002 році.

 

Згодом стало відомо, що прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей, виступаючи перед депутатами Палати громад, повідомила про високу вірогідність причетності Росії до замаху на колишнього розвідника Сєргєя Скріпаля та його дочку. За її словами, Скріпаль та його донька були отруєні нервово-паралітичною речовиною "Новичок" військового типу, яку розробляла Росія. Зокрема, в уряду Британії дві версії – або це пряма дія РФ, або російський уряд дозволив хімічній зброї потрапити у руки інших людей. На заяви Лондону щодо причетності Росії до отруєння екс-розвідника відреагував увесь Захід та Сполучені Штати.

 

Уночі 14 березня сплив термін ультиматуму, який висунула прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей Росії у зв'язку з отруєнням нервово-паралітичним газом екс-полковника ГРУ Сєргєя Скріпаля та його доньки. Згодом 29 союзників НАТО ухвалили заяву, в якій запропонували підтримку Британії після нападу в Солсбері, а також закликали РФ дати роз'яснення у справі отруєння колишнього російського шпигуна.