Після Майдану українці менше почали давати хабарів, але після стрибків курсу гривні ця ситуація може змінитися. Про це у коментарі Тиждень.ua повідомив виконавчий директор Transparency International Україна Олексій Хмара.
«Після Майдану українці старалися не давати хабарів, а ось щодо брати, то просто можливості ставало менше, тому що постійний громадський тиск, контроль, увага спонукали чиновників бути обережнішими. Окрім того, після Майдану громадяни відчувають, що вони є силою, яка може запитувати й вимагати відповідь у держави. Тому вони не просто так дають гроші, а цікавляться, чому й на що ці гроші підуть», – заявив він.
Окрім того, за його словами, зміна пов’язана із ухваленням законів на вимогу МВФ і Валютного фонду, які передбачають реформи у різних законодавчих галузях, зокрема й у суддівському корпусі.
«Навіть такі реформи спричиняють полегшення життя у людей. І третя причина – зруйновані вертикалі, і тому зменшився вплив місцевих князьків. Вони ще лишилися на місцевому рівні, але в центрі їх практично ніхто не покриває. Схема вертикальної корупції зруйнована», – вважає Хмара.
Хмара переконує, що корупція залежить від сегменту.
Так на рівні шкіл хабарництво зменшилося, адже «сьогодні не так багато приводів збирати гроші, адже всі традиційні свята, що зазвичай відзначали, були пов’язані із радянщиною, відійшли», зокрема 23-те лютого й 8-ме березня.
З іншого боку, працівники ДАІ, яких чекає роз форматування, навпаки, «користуються останнім днем».
«У суддівському корпусі ситуація не змінилася, але у великих містах, де є контроль над ЗМІ, людям легше виграти чесно суд», – заявив він.
Водночас, за його словами, «в останні місяці у зв’язку зі стрибком долара, відсутності живих коштів корупція перестає розглядатися як аморальне явище, а швидше, – як один із економічних інструментів виживання».
«Тому є окремі категорії осіб, які свої апетити не зменшили, а навпаки, активніше, включили нарощування хабарництва», – коментує Хмара.
Як повідомлялось, минулого року на хабарах найчастіше попадалися держслужбовці, міліціонери й регіональні чиновники.
Читайте також: Топ-10 найбільших хабарів в Україні за минулий рік