Попри гучні заяви українських керівників про активну протидію корупції, обсяги хабарництва в країні збільшуються. Такі результати дослідження представили на прес-конференції представники Transparency International Україна та сайту новин про судові спори «Перша інстанція».
Згідно з даними дослідження, середній розмір хабара у минулому році склав приблизно 40 тис. грн., тоді як у 2014 році нечисті на руку чиновники брали в середньому 30 тис. грн. Загальна ж сума хабарів у 2015 році склала 19 млн грн. У 2014-му – на 3 млн менше.
Було проаналізовано близько 1000 справ за статтею 368 Кримінального кодексу («вимагання/отримання неправомірної вигоди») у період з березня 2014 по лютий 2016 року. Дослідження проводилося в рамках проекту «Судді під прицілом» за підтримки Посольства США в Україні.
Як зазначається, лише п’ята частина чиновників (19%), яких судили за вимагання чи отримання хабара, опинилася за ґратами.
Читайте також: Топ-10 найбільших хабарів в Україні за 2014 рік
«Це дуже низький показник, враховуючи, що кожна частина статті 368 КК передбачає можливість позбавлення волі для хабарника. Середній термін ув’язнення склав 4 роки 7 місяців. Як відомо, максимальний термін покарання за неправомірне збагачення складає 12 років тюрми. Такого терміну за останні два роки не отримав жоден хабарник. 9% засуджених було виправдано. 38% отримали випробувальний термін. Середній термін склав 2 роки 2 місяці. А 34% злочинців було оштрафовані – середня сума штрафу ледь перевищила 20 тис. грн», – сказано в тексті.
«Попередні висновки – в судах відсутня узагальнена практика покарання хабарників. Так, наприклад, штрафом у 17 тисяч гривень суди карали як тих, хто отримав хабар у розмірі менше однієї тисячі гривень, так і тих, хто отримував більше 20 тисяч. А в минулому році середній розмір штрафу виявився навіть нижчим, ніж середній розмір неправомірної вигоди», – зазначив редактор інтернет-видання про судові спори «Перша інстанція» Федір Орищук.
Дослідження вказує на ще одну прикру тенденцію – чим більший хабар фігурує у кримінальній справі, тим більша ймовірність, що чиновник залишиться на свободі. Так, із п’ятірки найбільших хабарників, чиї апетити перевищили 1 і 2 млн грн, суди відправили за ґрати лише одного. Інші були виправдані або отримали випробувальний термін.
Нагадаємо, під час візиту президента України до США редакція The New York Times гостро розкритикувала владу України за корупцію. У статті йдеться про масштабну корупцію в Генпрокуратурі, а Порошенко звинувачується в тому, що він не протистоїть цьому явищу.