Тонкощі другого туру. За посади голів найбільших міст змагаються представники 15 партій

4 Листопада 2015, 13:25

Партійне представництво

Найбільше зусиль до перемоги на виборах 15 листопада мають докласти місцеві активісти «БПП «Солідарність», від якої вісім представників змагатимуться за посаду мерів обласних центрів. На другому місці за цим показником «Батьківщина» – п’ять кандидатів, далі ВО «Свобода – три кандидати, «Опозиційний блок» – два кандидати, УКРОП – два кандидати, «Самопоміч» – два кандидати, «Відродження» – один, «Партія рішучих громадян» – один, «Воля народу» – один, «Наш край» – один. Сім кандидатів, які вийшли до другого туру – самовисуванці, а ще три особи представляють так звані «регіональні» партії, які маловідомі в на решті території України.


Скандали після першого туру

Серед міст, де розгорнулася найгостріша боротьба за вихід у другий тур, можна виділити Кіровоград, Миколаїв, Херсон та Ужгород.

Офіційні результати виборів у Кіровограді на сайті ЦВК досі не оприлюднили. Водночас за інформацією у ЗМІ з посиланням на дані виборчкому до другого туру увійшли Андрій Райкович (БПП) – 27,5% голосів та самовисуванець Артем Стрижаков – 24,6%. Після повідомлень про попередні результати виборів, висуванець від «Нашого краю» та екс-нардеп Андрій Табалов, який фінішував третім (19,9%), почав масово оскаржувати протоколи з дільниць у судах, що спричинило проблеми з установленням остаточних результатів. Утім, 1 листопада Табалов визнав поразку на виборах, при цьому звинувативши суди у рішеннях на користь влади.

Офіційні дані про вибори мера Миколаєва на сайті ЦВК також відсутні. Очевидним переможцем першого туру виборів став кандидат від «Опозиційного блоку» Ігор Дятлов – у нього 44 678 голосів або 35,13%. А от долю другого місця вирішили всього близько 400 голосів. За повідомленнями у ЗМІ з посиланням на протокол ТВК, другим став Олександр Сенкевич від «Самопомочі» – 25 тисяч 904 голосів (20,4%), а третім – діючий міський голова Юрій Гранатуров («Наш Край»), отримавши 25 тисяч 496 голосів (20,06%).

У Херсоні кандидат від «Нашого краю» та екс-мер Володимир Сальдо, який пройшов до другого туру, пізніше зняв свою кандидатуру. У першому турі найбільшу кількість голосів набрав діючий міський голова, самовисуванець Володимир Миколаєнко – 24,8%. Сальдо зайняв друге місце, отримавши 16,9%, а кандидат від партії «Батьківщина» Владислав Мангер посів третє місце з результатом 12,4%. Саме Мангер складе конкуренцію Миколаєнку після зняття з виборів Сальдо.

Вибори в Ужгороді спричинили справжній розкол в обласному осередку «БПП «Солідарність». Офіційні результати на сайті ЦВК ще не оприлюднили, однак відомо, що ТВК встановила двох переможців: висуванця від партії «Відродження» Богдана Андріїва (20,8%) та кандидата-самовисуванця, мера Ужгорода у 2006-2010 роках Сергія Ратушняка (13,9%). 

Кандидат від БПП Михайло Качур набрав 10,6% та став третім. Група осіб за участі Качура та голови виборчого штабу «БПП «Солідарність» у Закарпатській області Валерія Пацкана вторглися до будівлі ОДА та звинуватили голову області і першого номера у списку БПП на виборах до облради Геннадія Москаля у фальсифікаціях. Наступного дня вже Москаль звинуватив Пацкана у корупції та зажадав його відставки.


Найкоротший розрив між претендентами

У низці міст розрив між двома предендентами становив лише 1-2%, тому у другому турі очікується гостра боротьба між кандидатами.

Зокрема, у Дніпропетровську Олександр Вілкул з «Опозиційного блоку» набрав 37,9%, а Борис Філатов з УКРОПу – 35,7%. Слід зазначити, що на Дніпропетроіщині другий тур відбудеться одразу в п’яти містах, що є найбільшим показником серед усіх областей.

У Житомирі лідером першого туру став Сергій Сухомлин з БПП – 27,7%, але Любов Цимбалюк з «Батьківщини» набрала лише трохи менше – 25,5%.

У Хмельницькому розрив між двома найпопулярнішими кандидатами становив менше 1%. Олександр Симчишин зі «Свободи» взяв 24,2% голосів, а самовисуванець Костянтин Чернилевський – 23,6%.

Також хороші шанси на перемогу має представник «Свободи» Руслан Марцінків в Івано-Франківську, який набрав 23,3% та ненабагато відстав від лідера Ігоря Насалика з БПП, у якого 27,5%.


Очевидні лідери

В окремих містах переможцям першого туру, навпаки, не вистачило кількох відсотків голосів до остаточної перемоги. Зокрема, така ситуація склалася у Львові, де чинний мер Андрій Садовий недобрав лище 0,84%. Його показник – 49,16%, а опопнентом Садового у другому турі став «свободівець» та екс-віце-спікер парламенту Руслан Кошулинський – 12,3%.

У Вінниці чинний в.о. міського голови Сергій Моргунов отримав на виборах 48%. Моргунов висунувся від «Вінницької європейської стратегії», яку називають організацією нинішнього спікера ВР та екс-мера Вінниці Володимира Гройсмана. Суперником Моргунова стане Людмила Щербаківська з «Батьківщини».

У Сумах Олександр Лисенко з «Батьківщини» набрав 45,7%, а його суперник Анатолій Єпіфанов з «Волі народу» – 13,6%.


Читайте також: А рахує хто?

Решта опонентів у обласних центрах виглядає так:

Луцьк

Микола Романюк (БПП) 39,8%, Олександр Товстенюк (УКРОП) 32,8%.

Запоріжжя

Володимир Буряк (Самовисування) 31,8%, Микола Фролов (БПП) 12,9%.

Полтава

Олександр Мамай («Совість України») 23%, Андрій Матковський (БПП) 18,2%.

Рівне

Володимир Хомко (Самовисування) 38,9%, Дмитро Якимець («Громадський контроль») 18,5%.

Черкаси

Сергій Одарич (Партія Вільних демократів) 23,1%, Анатолій Бондаренко («Батьківщина») 12%.

Чернівці

Олексій Каспрук (Самовисування) 38,6%, Віталій Михайлішин («Рідне місто») 26,7%.

Чернігів

Олександр Соколов («Наш край») 33%, Владислав Атрошенко (БПП) 23%.

Київ

Віталій Кличко (БПП) 40,6%, Борислав Береза («Партія рішучих громадян») 8,8%.