The Wall Street Journal: країни Східної Європи стають “безпечною гаванню” для інвесторів

28 Серпня 2013, 15:07

«Згідно з індексом міжнародного аналітичного агенства MSCI, фондові ринки у Центральній та Східній Європі зросли на 1,2 % протягом останніх трьох місяців, порівняно із спадом на 7,5% в цілому на ринках, що розвиваються. Ці ринки зросли на 2,3 %, в той час, коли вилучаються російські компанії, що сильно постраждали через падіння цін на сировинні товари», – пише The Wall Street Journal.

Польський злотий та болгарський лев також на підйомі по відношенню до долара, в той час як індійська рупія та турецька ліра впали до рекордно низького рівня.

«Нові європейські економіки не були великими бенефіціарами купівлі облігацій Федеральною резервною системою США, тому це й не дивно, що вони постраждали на багато менше», – пояснила причину успіху східноєвропейських країн Нейл Ширінг, головний економіст у сфері ринків, що розвиваються, агенства Capital Economics у Лондоні.

 «Центральна та Східна Європа стала відносно безпечною гаванню серед ринків, що розвиваються», – заявив Хав’єр Коромінас, керівник дослідницької та валютної стратегії у Record Currency Management Ltd.

Водночас, як найсильніше уражені кризою ринки, що розвиваються, включно із Туреччиною та Індією, мають великі торгові дефіцити та покладаються на іноземні інвестиції, щоб покрити цей розрив, Польща та Чехія показують позитивні результати.

За даними видання, «рівень роздрібного продажу у Польщі зріс на 4,3%, порівняно із тим самим місяцем минулого року, перевищуючи очікуваний приріст у 2,8%, в той час як рівень безробіття знизився до 13,1%. Чеська економіка відновилася після 18-місячної рецесії, в той час як її ВВП розширився на 0,7% за період з квітня до червня порівняно із попереднім кварталом».

Проте аналітики також вважають, що «економіка Центральної та Східної Європи ще не може бути достатньо здоровою, аби втримувати у себе інвесторів, особливо якщо Федеральний резерв скоротить монетарну політику. Можливість нового спалаху боргової кризи у єврозоні може також дестабілізувати ці ринки у регіоні».