The New York Times: США змінили свою позицію щодо надання Україні летальної зброї

2 Лютого 2015, 14:42

У зв’язку з ескалацією конфлікту на сході України в адміністрації президента США Барака Обами готові переглянути свою позицію щодо надання українським військовим летального озброєння. Про це пишуть Майкл Гордон та Ерік Шмідт для американського видання The New York Times.

У статті зазначають, що економічні санкції виявилися не досить переконливими для Росії, яка продовжує розпалювати війну на Донбасі.

«Президент Обама не прийняв жодних рішень щодо надання (Україні – ред.) летальної зброї. Однак після тривожних подій на Донбасі протягом кількох останніх тижнів, коли українські військові зазнали великих втрат, адміністрація Обами президента по-іншому поглянула на питання військової допомоги», – йдеться у статті.

Видання стверджує, що прихильниками такого кроку є держсекретар США Джон Керрі, який 5 лютого відвідає Україну,  глава Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Мартін Демпсі та міністр оборони Чак Хейгл. Крім того, за даними джерел, радниця Обами з питань нацбезпеки Сьюзан Райс, яка раніше виступала проти надання летального озброєння українським військовим, тепер готова переглянути свою позицію.

«Американські чиновники визнають, що Росія неодноразово порушила домовленості, досягнуті в Мінську у вересні… Протягом останніх тижнів Росія направила (в Україну – ред.) велику кількість важкого озброєння для підтримки наступу сепаратистів на сході України, зокрема танки Т-80 і Т-72, системи залпового вогню, артилерію і бронетранспортери…», – пише The New York Times, наголосивши, що деяке з цього озброєння є занадто складним, щоб його використовували поспішно підготовані сепаратисти.

Посилаючись на власні джерела серед західних високопосадовців, видання зазначає, що Кремль прагне замінити Мінські домовленості на інші, які були б більш сприятливими для інтересів Росії і залишили б сепаратистам  економічно життєздатний анклав.

Разом з тим представники Пентагону, адміністрації Обами та західні чиновники анонімно розповідають про внутрішні дискусії щодо постачання зброї українським військовим.

«Прес-секретар командувача сил НАТО в Європі генерала Брідлава відмовився коментувати його думку про надання оборонного озброєння… але представник Пентагону, знайомий з думкою генерала Демпсі і адмірала Джеймса Віннефельда-молодшого (віце-голови Об'єднаного комітету начальників штабів – ред.) стверджує, що вони планують переглянути питання щодо оборонного озброєння», – пише The New York Times.

«Комплексний підхід є виправданим, і ми згодні, що оборонна техніка і зброя повинна бути частиною цієї дискусії», – цитує видання представника Пентагону.

У статті також наводять заяви Мішель Флурной – колишнього високопосадовця Пентагону, яка є першим кандидатом на посаду міністра оборони США у випадку, якщо Хілларі Клінтон стане президентом. Спільно з іншими американськими фахівцями з оборони пані Флурной підготувала доповідь щодо ситуації в Україні.

«Втрати росіян залишаються надзвичайно тонким політичним питанням для Путіна, який заперечував присутність російських військ в Україні. Доповідь пані Флурной та інших екс-урядовців підкреслює, що Сполучені Штати і їхні союзники повинні акцентувати на цьому, щоб запобігти подальшому наступу росіян і сепаратистів», – зазначають у матеріалі.

«Один з кращих методів стримування Росії від допомоги бойовикам у завоюванні територію і посиленні конфлікту є підвищення ціни, яку заплатять за це росіяни або їх підопічні», – заявила Флурной в інтерв’ю.

«Забезпечення українців озброєнням, що може зупинити танкову атаку, і ставить під загрозу життя російських військових, які перебувають в броньованих автомобілях, я думаю, буде найважливішим аспектом цього», – додала вона.

Крім того, у доповіді Флурной йдеться про необхідність забезпечити Україну радарами, які можуть визначити місце розташування ракет великої дальності і артилерійського вогню, адже саме таке озброєння спричиняє  70% жертв серед українських військових. Важливим, на думку американських фахівців, є постачання військовим безпілотників та засобів зв’язку, недоступних для перехоплення російською розвідкою.

У доповіді наголошують, що країни Балтії, Канада та Великобританія повинні також долучитися до надання захисного озброєння Україні.

Читайте також: Світ про Україну: Путін зупиниться, коли ціна війни стане для нього надто високою