The Economist: США опинилися на межі стратегічної поразки у “війні з тероризмом”

7 Серпня 2013, 14:11

«Минулого тижня служба, відома як Агенція національної безпеки (АНБ) перехопила електронні повідомлення (можливо, переговори, проведені за допомогою супутникового телефонного зв’язку) між Айманом Завахірі – наступником Усами бен Ладена на посаді голови Аль-Каїди – та Нассером Вухайши – лідером єменського підрозділу міжнародної терористичної групи – Аль-Каїди на Аравійському півострові (АКАП) – й заступником Завахірі. Останніми роками, після того як лідери Аль-Каїди у Північному Вазірістані (Пакистан) зазнали безжалісних та виснажливих атак американських дронів, АКАП став найбільш активною гілкою терористичної мережі, влаштовуючи численні атаки на Заході. Згідно з інформаторами, Завахірі дав розпорядження щодо атаки або ж серії атак, які мали відбутися у неділю перед закінченням місяця Рамадан (7 серпня), і які мали потрапити до числа найбільш масштабних терористичних актів, починаючи з подій 9/11», – зазначається у статті.

В якості реакції на отриману інформацію, на Близькому Сході та у Північній Африці тимчасово припинили діяльність кілька 19 дипломатичних місій США.

«Не зовсім зрозуміло, чому Білий дім зробив драматичну публічну заяву замість того, аби використати отриману інформацію для попередження тероризму. Згідно з аналітичними центрами, наслідки дій США не тільки завдають економічного клопоту, пов’язаного із затримкою міжнародного транспорту, але й створюють прогалини системи безпеки. По-перше, тепер Аль-Каїда отримала цінну інформацію про можливості американського спостереження, що допоможе організації убезпечити свої комунікації від прослуховування у майбутньому. По-друге, терористи можуть мати у своїх рукавах і “план Б”, щодо якого інформаційні аґенції США не мають жодної інформації. По-третє, заява суперечить попереднім оголошенням Адміністрації про те, що завдяки її зусиллям, здатність Аль-Каїди проводити комплексні операції проти Заходу значно зменшилася і знаходиться на межі стратегічної поразки», – пише The Economist.

«В той час, коли Білий дім може привітати себе з короткостроковим розв’язанням кризи, у довгостроковій перспективі залишаються невирішеними кілька проблем», – наголошує видання.

«Хоча загроза Аль-Каїди, принаймні з точки зору Заходу, зменшилася протягом років Арабської весни, які тимчасово порушили її діяльність, організація все ж довела як свою гнучкість, так і здатність до адаптації. В Ємені АКАП, що перебуває у змові із місцевими племенами, контролює значну частину території та забезпечує комунікаціями й фінансуванням решту підрозділів організації. В Сирії Фронт аль-Нусра – наймогутніше ополчення країни – абсорбоване іракською Аль-Каїдою, яка створює криваві сунітські заколоти проти шиїтського уряду Нурі Малікі. Аль-Каїда провадить активну діяльність на Синайському півострові, витіснення уряду “Братів-мусульман” у Каїрі також відкриває для неї нові можливості. Вихід збройних сил НАТО з Афганістану вкінці наступного року може відновити владу Талібану у деяких південних та східних частинах країни. В той же час як лідери Аль-Каїди у Пакистані вже можуть очікувати послаблення повітряної кампанії США: останнім часом Обмама заявляє про те, що “війна із тероризмом” підходить до кінця», – пише The Economist.

«Це правда, що більшість уваги Аль-Каїди спрямована на місцеві конфлікти, але порівняно із станом, що мав місце 12 років тому, вона налічує набагато більше бійців, а її діяльність охоплює значно більшу територію», – наголошує видання.